Tekmovalna RC scena umira!

Dogodki, novice, sporočila.....

Moderator: nitro-s

Tekmovalna RC scena umira!

OdgovorNapisal/-a Lojz » 18.10.2008, 15:06

Pozdravljeni,

kot ste verjetno že sami opazili se nahajamo v zelo težkih časih, svetovna gospodarska kruiza, recesija, ki jo čutimo vedno bolj tudi pri nas. Marsikdo si ne more privoščiti inti kave s prijatelji, obiska filma v kinu, počitnic ... seveda je nekaj posameznikov, ki še vedno imajo dovolj denarja in forsirajo svoje interese.

Število udeležencev je v minulem letu močno upadlo, pa ne samo pri nas ampak tudi v tujini. Slovensko državno prvenstvo v cestnih dirkah je popolnoma na tleh, v posameznih kategorijah so po trije udeleženci ali pa celo kategorije ni kot je bil to primer na zadnji dirki (elektro kategorija). V off-roadu gre malo bolje pa še tu je trend v upadu, če pogledate število udeležencev na prvih letošnjih dirkah in na koncu sezone!

Trend je po moje tak, da si čez zimo ljudje malo modelarsko-finančno upomorejo, nabavijo novo opremo (z težko prisluženim denarjem) nato pa se začne sezona in bolj ko se sezona začne približevati koncu manj je sredstev za takšne aktivnosti (skoraj vsi imamo umejene letne proračune). Torej vse manj in manj tekmovalcev, kar potegne za sabo, da še ostali začnejo razmišljati ali bodo zadnja sredstva vložili v dirko, ko pa tako ali tako dirkajo potem samo trije!?

No verjetno za upad števila tekmovalcev ni to edini razlog so še drugi (ustanavljanje vse več novih kategorij npr. LRP, zamere, nezainteresiranost, nezadovoljstvo s pravilniki, lokacijami dirk ...), je pa po moje eden od poglavitnih.

Odločitev za državnega prvaka On-road (vsi razredi) bi po mojem mnenju lahko padla na ENI veliki dirki! Imamo ENO pravo progo v državi! Dirkaški vikend bi trajal od petka do nedelje ... petek in sobota treningi in v nedeljo dirka!? Bi bil vsaj en pravi šou in napeta akcija (ena priložnost en prvak).

Seveda to ne pomeni, da bi bilo v celem letu to vse poleg bi lahko bile še pokalne dirke za tiste ki bi želeli več.

Kako razmišljate on teh stvareh ostali modelarji, ki radi tekmujete ali vam je sploh kaj mar!? Dobrodošlo bi bilo, da se opredelijo tudi organizatorji dirk ter ostale odgovorne osebe! Pa tudi tisti, ki ste drugače zainteresirani in bi v prihodnje radi dirkali ...

Upam, da nebo vse skupaj do konca crknilo :D

LP, Lojz
Xray-REDS-Sanwa
Uporabniški avatar
Lojz
----------------------------
----------------------------
 
Prispevkov: 1120
Pridružen: 04.01.2007, 09:17
Kraj: Maribor

Re: Tekmovalna RC scena umira!

OdgovorNapisal/-a cuoresportivo » 19.10.2008, 22:13

Večinoma , vse kar si napisal drži. Če ne v celoti pa delno. Verjamem pa , da je za upad, kriv delno tudi posameznik sam. Denar , vsaj tu pri nas še zaenkrat ni problem, kolikor gledam. Preprosto težko je prevzet organizacijo dirke na posameznika, glede na nezainteresiranost drugih v klubu. Posledica tega je, da en naredi vse, da bi dirka uspela, drugi pa nič. Eni preprost ne vedo koliko dela vloži posameznik, da prvenstvo uspe in zato tudi manj ceni samo prvenstvo. Situacija postaja vedno bolj kaotična, ni spoštovanja in to je v pretteklosti vedno vodilo v pogubo.
Lep pozdrav(best regards)
Aleš Berce


www.fotobanda.si
www.tehnox.si
Uporabniški avatar
cuoresportivo
----------------------------
----------------------------
 
Prispevkov: 821
Pridružen: 04.06.2003, 18:51
Kraj: Šentilj\Slovenia

Re: Tekmovalna RC scena umira!

OdgovorNapisal/-a kurty » 21.10.2008, 08:22

Zanimivo razmišljanje!

Osebno menim, da je glavni razlog nezaineresiranost in nezadovoljstvo.

Večina povprečnih tekmovalcev kakršen sem recimo jaz lahko sezono vozi z relativno malo denarja in malo več pameti.... ;))
Marsikdo bi povsem enake rezultate dosegel tudi z sezono ali dve starim avtom, ki bi ga stal pol manj denarja... ;))
Pa tudi za veliko ostale opreme velja enako... ;))

Ja ampak mi moramo obvezno domov z pokalom drugače je vse brez veze.
In če ne gre raje nehamo.... ;))

Si predstavljate tako razmišljanje v F1? Uaaauuuu! Koliko bi jih pa vozilo?
Ta mala moštva bi kar kufre pospravila saj itak nimajo šans a ne?

Kot sam veš je prenehalo voziti kar nekaj tekmovalcev, ki k sreči nimajo finančnih problemov.
Razlogi so na sceni splošno znani... ;))
Uporabniški avatar
kurty
Naš človek :)
 
Prispevkov: 309
Pridružen: 10.04.2007, 08:08
Kraj: Domžale

Re: Tekmovalna RC scena umira!

OdgovorNapisal/-a cuoresportivo » 21.10.2008, 20:50

No.....sam osebno ne dirkam za pokal.....ampak za lastno zadovoljstvo. Ne vlagam veliko.....toliko , da se pelje.
Lep pozdrav(best regards)
Aleš Berce


www.fotobanda.si
www.tehnox.si
Uporabniški avatar
cuoresportivo
----------------------------
----------------------------
 
Prispevkov: 821
Pridružen: 04.06.2003, 18:51
Kraj: Šentilj\Slovenia

Re: Tekmovalna RC scena umira!

OdgovorNapisal/-a asso » 21.10.2008, 23:49

Pozdravljeni!

Bom dodal še moje videnje, čeprav žal to sezono nisem bil aktiven.

1. Dobro načrtovanje + kvalitetna izvedba = ključ do uspeha in zadovoljstva vseh vpletenih

Jasno je, da je tisti, ki nosi levji delež pri organizaciji in izvedbi samega pokala (pa čeprav je to mogoče samo zagotovitev merilnega sistema), tisti, ki bo določal pravila igre. Verjetno pa je res tudi, da bo ta imel interes vzpostaviti kontakt z večino ljudi na rc sceni, da bo pridobil ta prave informacije (učenje iz izkušenj), ki mu bodo prav prišle pri načrtovanju pokala - če govorimo za leto 2009. Interes je menda dolgoročno sodelovanje in razvoj, ne pa obratno oziroma enkraten zaslužek na kratki rok. Samo načrtovanje mora dat odgovore na vsa še tako mala, mogoče nepomembna vprašanja. Jasno je potrebno postaviti pravila in se jih čez celo leto tudi držat, ne glede na to, al nekomu to paše al v danem trenutku ne. Predstavljajte si, da imaste naložen denar v banki - vezan depozit - določena fiksna obrestna mera, nakar vas banka samovoljno obvesti, da pa vaša pogodba za to obrestno mero več ne velja, ker so se oni pač tako odločli. Al pa na sodniji, sodnik, ki se v dveh popolnoma identičnih primerih odloči dvakrat drugače. Tega enostavno ne sme bit, ker potem zadeva izgubi vsak pomen. Če je interes dolgoročnega razvoja, uživanja na dirkah potem to tako ne more biti. Čisto vseeno je potem tudi, al bo tak organizator razpisal 2 kategoriji al pa 100. Kaj jaz vidim še večji problem, je v SLO verjetno pomanjkanje neke vizije na elektro sceni pri krovni organizaciji, če npr. govorimo o DP. Verjetno bi bili oni prvi tisti, ki bi morali v takih kriznih situacijah postaviti zadeve v pravo smer. Mogoče tudi ni nekih pametnih predlogov iz samih klubov/tekmovalcev. Trenutno pa res tako kaže, da so vsi tekmovalci ali udeleženci teh dirk naveličani vsega. Pa, da ne bo zgledalo vse tak pesimistično nekaj mojih predlogov tistim, ki imajo možnost stvari speljati v pravo smer:

1. ORGANIZACIJA DIRK - LRP HPI CHALLENGE
- VSA PRAVILA IN KATEGORIJE DOLOČI SPONZOR POKALA - TU NI NOBENE DEBATE

2. ORGANIZACIJA DIRK - DP
- TRI DIRKE (DVE ŠTEJETA), KATEGORIJI STANDARD IN MODIFIED


P.S. TISTI, KI VOZI IZ GUŠTA BO VERJETNO VOZIL ŠE NAPREJ, NE GLEDE NA TO AL NA PARKIRIŠČU, NA SLO TEKMAH, AL TEKMAH V TUJINI.


LP
JERRY
Uporabniški avatar
asso
Naš človek :)
 
Prispevkov: 229
Pridružen: 20.11.2002, 19:11
Kraj: Maribor

Re: Tekmovalna RC scena umira!

OdgovorNapisal/-a M.Pecar » 22.10.2008, 10:19

Ne skrbite, modelarska scena ne bo umrla kar tako. Ne glede na recesijo in ostala dogajanja v svetu je modelarstvo hoby za stare in mlade. Normalno pa je, da se generacije menjajo in prihajajo nove. Seveda pa rabis nekaj zanesenjakov, ki stvar vlecejo naprej, pa ne zaradi denarja.

Res je, da je avtomodelarstvo drag sport, neprimerno drazji od colnov, pa je colnarska scena se bolj na tleh. Kar nekaj modelarjev je nehalo voziti colne, zato pa nekateri zdaj vozijo avtomobile ali letala.

Dejstvo je, da z nekonkurencnim modelom skoraj ne mores zmagati in vecji vlozek denarja pomeni boljsi rezultat (velja za avto in colnarsko sceno, letalske ne poznam toliko). Tovarne pa zato delajo vedno boljse, hitrejse, drazje modele. Gume v zadnjih dveh letih so toliko boljse, da avti komaj se zdrzijo obremenitve in seveda, ce je avto preslab, kupis novega. Zacaran krog. Ampak vseeno bolje, da denar zapravimo za modele, kot pa za alkohol in mamila!

Ce ima kdo kake predloge, kako bi za prihodnjo sezono uredili tekmovanja, predvsem drzavno prvenstvo, dajte predloge, vec kot bomo pisali o tem, boljse tekmovanje bomo morda imeli in mogoce vec tekmovalcev.

Pa ne obupajte! LP, Miro
M.Pecar
Novinec
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 30.12.2005, 13:19
Kraj: Ljubljana-Črnuče

Re: Tekmovalna RC scena umira!

OdgovorNapisal/-a 007 » 27.10.2008, 20:14

No jaz mislim da nikakor ni razlog v denarju. Sam sem letos cca 1000 EUR vložil nekaj za potrošni materijal in nekaj za baterije ki so pač pri elektro pogonsko gorivo... vozil pa le dvakrat za zabavo seveda na najetem dirkališču v sosednji deželi. Meni osebno je pomembna predvsem zabava in za samo zabavo ne rabim prit na tekmovanje ampak je dovolj da se preprosto dogovorimo s prijatelji in najamemo stezo in se zabavamo cel dan. Res pa je da nekateri v kopici dela ,ki ga imamo ne najdemo veliko časa za ta namen... Vsekakor pa bi prišel tudi tekmovat če bi bile razmere malo drugačne, bi že nekako našel čas. Tudi v LRP smo se nekaj let nazaj prav zabavali potem pa je prišlo do preveč ozko usmerjenega pravilnika... včasih je bilo samo omejeno prestavno razmerje in motorček LRP potem pa so se začele omejevati karoserije, vsako leto drugačne gume še malo pa bodo še avtomobili omejeni in regulatorji ter baterije samo na LRP...
No kakor za koga meni je vse skupaj samo zabava, ne rabim zmagat ampak se samo zabavati s podobno mislečimi brez prepirov in ostalih zdrah, ki so se pojavljale na tekmovanjih in zato in samo zato sem se prenehal udeleževat tekmovanj in še kar nekaj kolegov je storilo isto...

Čisto zamrla ta tekmovalna scena sigurno ne bo saj se zmerom pojavljajo novi in novi navdušenci ampak koliko časa pa navdušenje obdržijo zaradi takšnih in drugačnih zadev je pa druga pesem.

Lp
Uporabniški avatar
007
Član
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 15.11.2005, 01:20
Kraj: Veleje


Vrni se na Kaj dogaja?

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov

cron