BK krmilnik iz domače delavnice

vse o zvezi z elektroniko

Moderator: frank11

BK krmilnik iz domače delavnice

OdgovorNapisal/-a PrimozL » 27.10.2004, 19:01

Pozdrav vsem,

S kolegom Simonom nameravava izdelat majhno serijo tiskanih vezij za brezkrtačni krmilnik, ki ga je na konferenci
http://www.rcgroups.com/forums/showthre ... ge=1&pp=15

objavil QUAX (B. Konze), celoten projekt pa je objavil tukaj
http://home.versanet.de/~b-konze/blmc_bko/blmc_en.htm

Tiskanina, ki jo nameravava dat izdelat, je verzija 1. Narisal jo je Thomas Baumgart in objavil
http://www.turbinenmuseum.de/Modellbau/ ... __uk_.html

Do sedaj sem izdelal ta krmilnik v malo močnejši izvedbi 4 (Sergey Sorochenko) in povsem solidno deluje s CDROM motorji. To izvedbo krmilnika sem izbral, ker je malo večja in sem tiskanino lahko izdelal v domači delavnici. Priloženi sliki prikazujeta to izvedbo krmilnika in ne ono, ki jo nameravava dat izdelat!



S Simonom trenutno zbirava ponudbe za tiskana vezja (dvostransko, zaščiteno z lakom, brez tiska). Trenutno (ob zaenkrat še skromnemu odzivu obrtnikov) kaže, da bo cena za tiskano vezje precej pod 1000SIT.

Skupna ocena stroška za krmilnik je taka:

uC Atmel 90S2313 SMD 1000 SIT
FET-i 1500 SIT
nap. regulator L4941 500 SIT
drobni material 1000 SIT
TIV 600 SIT

skupaj 4600 SIT

Če ima še kdo veselje do spajkanja in se mu zdi gornji izračun (ki je samo ocena, pričakujem, da bo cena nižja) zadosten razlog, da krmilnik sestavi sam, naj pove. Predpostavlja pa se, da ima vsaj minimalne izkušnje s spajkanjem SMD komponent.

Glede na to, da bova naročala tudi FETe, je možna tudi priprava delnih KIT kompletov (TIV, FETi, sprogramiran uC, napetostni regulator) ali pa kar celoten kit.

Cena bo za vse skupaj neprofitna, za stroške tekanja in telefoniranja bova na ceno materiala pribila 5%. Če bo kdo hotel videt račune, jih bo tudi lahko. Namen tega je, da se z minimalno večjim naporom, kot ga imava z izdelavo dveh ali treh kosov zase, omogoči še komu drugemu, da pride do poceni krmilnika za eksperimentiranje s CDROM brezkrtačnimi motorji.

Informacija na spletni strani je precej skopa, zato se bova potrudila vsaj za podrobne slike postavitve komponent in opis morebitnih kritičnih točk pri sestavljanju.

Ta informacija je zelo informativna in služi samo temu, da izveva, če je sploh kaj zanimanja (in če se komu še da kaj cinit).

Več glede na odziv.


LP Primož
Priponke
blmc_serkor_top.jpg
blmc_serkor_top.jpg (101.45 KiB) Videno 14985 krat
blmc_serkor_bot.jpg
blmc_serkor_bot.jpg (104.63 KiB) Videno 14910 krat
PrimozL
Član
 
Prispevkov: 55
Pridružen: 01.06.2004, 13:56
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a mihah » 27.10.2004, 19:22

Primož in Simon,

odlično!

Kar tako naprej. Upam, da imata urejeno s tujimi kolegi kar se nadaljne prodaje tiče.


Tako se lahko pride do res zanimivih cenenih, vendar kvalitetnih pogonskih sklopov za depronarčke. Torej kot izgleda ostajajo največji stroški piko servomehanizmi... :P

Kar tako naprej!
Sakura Racing XI Sport Master (Endurance, stock, mild modified, modified), Hyper GTB E, Tekno EB48, itd...
Uporabniški avatar
mihah
Forumski odvisnež
 
Prispevkov: 2683
Pridružen: 22.11.2002, 17:04
Kraj: Mengeš

OdgovorNapisal/-a PrimozL » 27.10.2004, 20:03

mihah napisal/-a:. Upam, da imata urejeno s tujimi kolegi kar se nadaljne prodaje tiče.


Živijo Miha,

Kot sem zgoraj napisal, gre za praktično neprofitno aktivnost. Avtorja bova pa vseeno obvestila.

LP Primož.
PrimozL
Član
 
Prispevkov: 55
Pridružen: 01.06.2004, 13:56
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a luigidon » 27.10.2004, 22:41

U tole bi bilo pa prov super...Verjetno bi bilo boljš, da prodajata kar narejene reglerje, ker z SMD mislim, da jih je malo delalo...Pa še dobre spajkalnike potem potrebujemo....

Sem definitivno kupec tega:)

lp
matjaz
-------------------------------------------------------
Uspeh je za drzne....
Uporabniški avatar
luigidon
Forumski veteran
 
Prispevkov: 558
Pridružen: 13.01.2004, 20:14
Kraj: Domžale - Vir

OdgovorNapisal/-a ah » 28.10.2004, 00:16

Zivjo

Primoz zanima me kje sta dobila MIC4428 (ce se ne motim MOS FET driverje) in koliko je cena?

Bp Ales
ah
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 22.02.2004, 22:51

OdgovorNapisal/-a PrimozL » 28.10.2004, 08:25

ah napisal/-a:Zivjo

Primoz zanima me kje sta dobila MIC4428 (ce se ne motim MOS FET driverje) in koliko je cena?

Bp Ales


Za "Sergey Korochenko" izvedbo sem MOSFET driverje naročil iz Buerklina (http://www.buerklin.de) preko Terne. Cena je približno 2EUR/kos, čemur je potrebno dodat še DDV in njihovo maržo.

LP P.
PrimozL
Član
 
Prispevkov: 55
Pridružen: 01.06.2004, 13:56
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a kavka » 28.10.2004, 09:32

Kandidat za kit komplet :D .
LP Gorazd
Uporabniški avatar
kavka
Naš človek :)
 
Prispevkov: 100
Pridružen: 30.08.2004, 11:24

OdgovorNapisal/-a Uros Mali » 28.10.2004, 09:40

Ne vem sicer, zakaj ni avtor izbral AT90S4433, ki je zmeogljivejsi (ima ze AD pretvornike, s katerimi bi lahko merili napetost accujev, in vecji flash pomnilnik, ostalo pa je enako).

Sicer imam ze veliko izkusenj s spajkanjem SMD komponent, tako da se priporocam za kaksno ploscico. Zanima me pa se, ce so mozne tudi kaksne izvedbe z visjimi tokovi?

lp Uros
Uros (041 924449)
Uros Mali
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 15.09.2003, 15:16
Kraj: Novo mesto / Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ultralajt » 28.10.2004, 09:47

Mislim da je zaenkrat to kar je ponudil Primoz, cisto v redu, zato ne sedaj zacenjat spreminjati temo, "zakaj tako, zakaj pa ne drugace, zakaj pa ne mocnejse, zakaj pa ta element in ne raje oni..itd..itd..."

Ce je krmilnik namenjen za CD motorcke, je pac namenjen za to in ne pricakovati sedaj da bo pa pokrival vse zivo.

To bi bil verjetno nov projekt, ki pa bo najverjetneje naletel na podoben odziv in sirsi interes. Zato Primoz, ne se dat motit, in spelji zadevo tako kot si jo zastavil!

Lp Mitja
Uporabniški avatar
ultralajt
Forumski veteran
 
Prispevkov: 913
Pridružen: 07.04.2004, 16:35

OdgovorNapisal/-a PrimozL » 28.10.2004, 09:55

Uros Mali napisal/-a:Ne vem sicer, zakaj ni avtor izbral AT90S4433, ki je zmeogljivejsi (ima ze AD pretvornike, s katerimi bi lahko merili napetost accujev, in vecji flash pomnilnik, ostalo pa je enako).


Isti avtor (QUAX) je sedaj naredil nov krmilnik (Flea BLMC) z ATmega8, naslednikom 90S4433, vendar je zadeva še zelo v začetni fazi. Ta krmilnik bo nasploh za manjše tokove (mikroletala).

Uros Mali napisal/-a:Sicer imam ze veliko izkusenj s spajkanjem SMD komponent, tako da se priporocam za kaksno ploscico. Zanima me pa se, ce so mozne tudi kaksne izvedbe z visjimi tokovi?

Zase sem naredil verzijo krmilnika 4 (Sergey Korochenko), ki brez težav poganja 10-15A. Na žalost je v tej verziji avtor nespametno spremenil tokovno zaščito, tako, da me še čaka spremeba na originalno izvedbo.

Sam načrtujem krmilnik ravno tako z Atmega8 (prototip že napol deluje), kdaj bo, pa ne morem obljubit. Bo pa za večje tokove, recimo 20-25A. SW bo bodisi moj (C) ali pa prirejen QUAX-ov (Asm).

LP Primož.
PrimozL
Član
 
Prispevkov: 55
Pridružen: 01.06.2004, 13:56
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a Uros Mali » 28.10.2004, 10:19

Menim, da moje mnenje ni tako nevmesno, saj sem ze videl CDROM motorcek, ki mu 15A ni bilo dovolj.

Ponavadi so za visje tokove tezavi predvsem pri P-Mos fetih. A ne obstajajo neki Mosfet driverji, kjer lahko v obeh vejah mostica uporabis
N-Fet tranzistorje, kar bi morda resilo tezave pri vecjih tokovih? V svet el. imajo nizko omske fete po ugodni ceni.
Lp

PS: tudi v ostalih napravah ne dajo v vsako napravu drugacen sistem. Razvijejo pac enega, pa ga preprogramirajo za drugega. Cenovno je ugodneje imeti mocnejsi regler tam, kjer ne potrebujec velike mocei, kot pa izdelati dva reglerja (ce seveda izvzamemo tiste, ki jim 1g+- pomeni precej). Npr.: danes naredim 5A regler, jutri pa se slucajno pokaze, da je malenkost premalo, kaj pa potem (ponavadi se naredi novega, stari pa lezi v predalu)
Uros (041 924449)
Uros Mali
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 15.09.2003, 15:16
Kraj: Novo mesto / Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Lupek » 28.10.2004, 17:42

Primož: Tako kot je že Lugidon omenil bi bilo zelo dobro če bi prodajala že narejene regulatorje. Sam sem namreč dokaj resen kupec vendar za spajkanje nimam niti potrebnih izkušenj niti ustreznega spajkalnika. Da bi pa vse skupaj nesel spajkat nekomu tretjemu je pa zopet nerodno.

Lp: Luka
Kdor vpraša je butelj za pet minut, kdor pa ne vpraša ostane butelj za vedno.
Uporabniški avatar
Lupek
Naš človek :)
 
Prispevkov: 340
Pridružen: 17.08.2003, 21:16
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a ultralajt » 28.10.2004, 18:52

Ja, treba bo ponuditi tri variante:

A - samo tiskanina
B - tiskanina + elementi
C - gotov izdelek

Jaz bi vzel 2 x B

Moj kolega pa 1 x B in 2 x A

Mitja
Uporabniški avatar
ultralajt
Forumski veteran
 
Prispevkov: 913
Pridružen: 07.04.2004, 16:35

OdgovorNapisal/-a URAN8 » 28.10.2004, 19:45

Vzamem 2xB komplet.

LP Andrej
Uporabniški avatar
URAN8
Član
 
Prispevkov: 59
Pridružen: 10.04.2004, 12:00
Kraj: Radeče

OdgovorNapisal/-a žuž » 28.10.2004, 20:12

Definitivno 2x B komplet.
Uporabniški avatar
žuž
Član
 
Prispevkov: 55
Pridružen: 23.03.2004, 20:55
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a mihah » 28.10.2004, 20:20

1 x B

Da vidimo, če lahko iz kupa sestavnih delčkov iz vrečke dobim delujočo škatlico. :D
Sakura Racing XI Sport Master (Endurance, stock, mild modified, modified), Hyper GTB E, Tekno EB48, itd...
Uporabniški avatar
mihah
Forumski odvisnež
 
Prispevkov: 2683
Pridružen: 22.11.2002, 17:04
Kraj: Mengeš

OdgovorNapisal/-a PrimozL » 28.10.2004, 21:48

ultralajt napisal/-a:Ja, treba bo ponuditi tri variante:

A - samo tiskanina
B - tiskanina + elementi
C - gotov izdelek


Živ,

Sem presenečen nad pozitivnim odzivom, kar vsekakor povečuje možnost dobre izvedbe in seveda niža cene komponent. Počasi bom moral začet vodit tabelo kdo-kaj-koliko.... Hvala za klasifikacijo, se je bom kar držal.

Torej A - tiskanina ni vprašanje.
Za B - Kit komplet se bo treba še malo pomujat okrog trgovcev z elektroniko, da pride vse v hišo, ampak ravno tako ne bi smelo bit problem.
C - sestavljen krmilnik pa je pod vprašajem. Najprej je tu vprašanje avtorskih pravic, ker bi šlo v tem primeru za komercializacijo izdelka. Vedeti je treba tudi, da pride v poštev samo ročno spajkanje. Možnost strojnega polaganja in bodisi valjnega ali reflow spajkanja zaradi precejšnjih stroškov priprave odpade. Za to možnost bomo še videli, kaj se da naredit.

LP Primož.
PrimozL
Član
 
Prispevkov: 55
Pridružen: 01.06.2004, 13:56
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a mihah » 28.10.2004, 22:15

Ziher so še kandidati, samo bodo najprej radi, da se vidi kako to deluje.

Primož priporočam ti, da objaviš video kako je z zagonom in zveznostjo regulacije na cd rom motorčku.

Objavi ga na http://www.rcpics.net pa daj sem link :)
Sakura Racing XI Sport Master (Endurance, stock, mild modified, modified), Hyper GTB E, Tekno EB48, itd...
Uporabniški avatar
mihah
Forumski odvisnež
 
Prispevkov: 2683
Pridružen: 22.11.2002, 17:04
Kraj: Mengeš

OdgovorNapisal/-a kiwi » 29.10.2004, 08:43

Tudi jaz bi bil kandidat za 1xB.

Lp Bostjan
samo da leti !!!
Uporabniški avatar
kiwi
Naš človek :)
 
Prispevkov: 376
Pridružen: 29.04.2003, 08:30
Kraj: Ptuj - okolica

OdgovorNapisal/-a falcon » 29.10.2004, 17:59

Odlično fantje, da v skupinskem duhu tudi sami kaj izdelamo. Tudi sam bi se priporočal za B varianto. Tekom zime pa lahko od mene pričakujete tudi kak načrt oz. kit mikroprocesorskega li-xx polnilca.

LP, Nejc
Uporabniški avatar
falcon
Novinec
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 26.08.2004, 22:23
Kraj: Zagorje

Naslednja

Vrni se na Elektronik

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron