radio Infobox-projekt

vse o zvezi z elektroniko

Moderator: frank11

radio Infobox-projekt

OdgovorNapisal/-a AboxDC » 01.02.2005, 18:21

Že dolgo časa mam v mislih, da bi se spravil k projektu infobox. Da pa bi ga naredil uporabnega pa bi rad slišal vaše mnenja in pripombe

Kaj infobox sploh je...

Infobox je posredovalnik informacij o temperaturi, obratih, stanju goriva in baterij.

Sestavljen je iz dveh delov, oddajnika z senzorji in sprejemnika z alfanumeričnim lcd-jem, alarmom(zvočni in optični) ter stikali za brskanje po meniju.

Namen je pridobit informacije o stanju v modelu in nas pravočasno opozorit pred nevarnostjo poškodbe ali česa podobnega...

Materijal mam pripravljen, problem je edino prenos radio podatkov(simplex), do sprejemnika. Pri tem ciljam na delovanje, brez motenj na model...

Ima kdo kak predlog?

Hvala za sodelovanje.

Lp

Denis Čeh
SLO-202: V7,5; V15
S56ZCM

"Uporabljam 50, 56, 85 kanal;) in radioamaterski band"
linux_plus@email.si
Uporabniški avatar
AboxDC
Član
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 30.01.2005, 20:15
Kraj: Maribor / Ljutomer

OdgovorNapisal/-a tom » 02.02.2005, 20:46

Za prenos informacij bi jast uporabil prosto frekvenco na 433 mhz. Dobi se oddajniške in sprejemniške module(cel modul je v enem čipu !!) ki so precej dobro stabilizirani in podpirajo odajanje digitalnih informacij(digital in). Vendar ker ni vse zlato kar se sveti ima tudi to napako: DOMET. te napravce so precej šibke tku da boš mogu najbrž narediti tudi VF ojačaevalec. Sicer pa mal po googli v to smer in boš zihr najdu kj pametnega.



LP Tom
tom
Novinec
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 24.09.2004, 17:22

OdgovorNapisal/-a AboxDC » 02.02.2005, 22:14

Sem že rešil problem, zaj še si samo določene komponente dokupim, napišem program in preprogramiram mikrokontroler, pol pa bom objavil. Drugače pa vseeno hvala.
SLO-202: V7,5; V15
S56ZCM

"Uporabljam 50, 56, 85 kanal;) in radioamaterski band"
linux_plus@email.si
Uporabniški avatar
AboxDC
Član
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 30.01.2005, 20:15
Kraj: Maribor / Ljutomer

OdgovorNapisal/-a Tomson » 02.02.2005, 23:01

Kakšen nej bi bil domet sistema? Katere VF module si izbral?

LP, Tom
Tomson
Novinec
 
Prispevkov: 20
Pridružen: 21.07.2004, 08:07
Kraj: Bela krajina

OdgovorNapisal/-a AboxDC » 03.02.2005, 02:12

Na netu sem malo pobrskal, verjetno ga bom sam sestavil, nekaj radoamaterske osnove imam :D drugače pa bo delovalo na 433MHz. Minimalen domet pa bo enak maximalni oddaljenosti modela na progi. Mislim da bi 400m bilo dovolj.(razen za letalske modele če bo kdo imel željo lahko porihtam domet do 1km)

PCB in vse potrebno bom tudi objavil, da me boste lahko popravili, ali pa si sami izdelali... To zame ni tajna in bom vesel če bo kdo razvijal naprej na tem področju. S kolegom sem se dogovoril da bo napisal uporaben program pod GPL licenco(General public license- odprta koda) kateri bo namenjen za windowse in linux, hkrati pa bo omogočen nadaljni razvoj.....

Sama izdelava bo dolgotrajna, saj sem trenutno malo v finančni krizi, hkrati pa nabavlam nove RV komande, zato prosim za potrplenje...

Drugače pa imam sheme pripravljene, samo Protel zaženem in izelam PCB (tiskano vezje) prve različice infobox. Seveda prva različica še nebo v SMD tehnologiji, saj je potrebno videt kako se obnese in če se še sploh splača nadaljevat projekt.

Napravca bo delovala v RTS (real time streaming- realno časovni pretok podatkov) načinu, z izpisom informacij na alfanumeričnem LCD-ju, kateri prikazuje trenutno stanje in opozorila(pomanjkanje goriva, prazne baterije, padec obratov-poškodbe osi, prevelika temperatura-nedelujoče vodno haljenje). Rezultati pa se bodo dali shranit na računalnik kot datoteke *.csv ali *.txt kar bo hkrati uporabno za pregled v excelu ali pa grafični prikaz v grafičnih programih kot je skyploter.

Zanima me edino, ali bo komisija na tekmuvanju dovolila uporabljat te zadeve.

Drugače sem malo pregledal in preračunal, kolko bi prišla taka napravca če si jo bi sami sestavli od 45.000 do 50.000 sit.
Kolko bi vi pričakovali ceno oz kaj se vam zdi ugodna cena?

Ceno nabijejo predvsem GPS senzorji.

Če ima kdo kakšen predlog ga z spoštovanjem sprejmem, pripombe tudi.

PS: Nisem velik štromar. Elektrotehnika mi je konjiček, nekaj sem se naučil iz domače delavnice, drugače pa se da vse najt na internetu ali pa povprašam na fakulteti.
SLO-202: V7,5; V15
S56ZCM

"Uporabljam 50, 56, 85 kanal;) in radioamaterski band"
linux_plus@email.si
Uporabniški avatar
AboxDC
Član
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 30.01.2005, 20:15
Kraj: Maribor / Ljutomer

OdgovorNapisal/-a MarE69 » 03.02.2005, 12:04

Za cenene GPS sprejemnike se obrni na firmo mikro-x. Mail: iztok.sorli@guest.arnes.si Cene so:

Cena modula CCA450-JZ1 .....11.950,00sit
Cena antene YOP-5175MQ01 ....2.499,00sit

GPS modul je od firme JRC
antena je od murate

Datasheeti:
http://www.jrc.co.jp/eng/product/gps/gp ... cca450jz1/
http://www.murata.com

Sam imam nekaj podobnega v mislih, vendar ne "live" varjanto, mapak off-line in seveda posledično zelo low-cost. Zainteresiran sem, da bi se na nivoju prenosa in protokolov poenotili.

Tlele je še nekaj (starejših) shem, ki so bile narejene za "black box" za kolesarje:
http://www2.arnes.si/~nmhipot1/BBB/

LP,
Mare
Uporabniški avatar
MarE69
Naš človek :)
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 07.12.2004, 12:44
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a AboxDC » 03.02.2005, 15:24

Hmm malo si mi dal misliti...14.000sit za GPS modul. Glede standardov pa bi res e blo pametno poenotiti, kajti, če hkrati uporablja več tekmovalcev podobne reči se lahko med sabo motijo. z nastavljivo frekvenco bi biol bolj praktično in majn motenj med samo telemetrijo.

Vidim da imava kar fejst podobno temo in si tudi navdušenec open source....

hmm, mogoče bi bilo bolje, da bi naredil sam porcesni del posebej in senzorje posebej, pak da si lahko uporabnik po želji vmontira kaj želi imet. Sprejemni del pa bi lahko bil enoten.

Lahko se dogovoriva, kdo bo delal na katerem delu, senzorjih in oddajniku ali pa na sprejemniku ter prenosu podatkov na pc.....

....Katere atmelove mikrokontrolerje uporabljaš?
Jaz mam trenutno AT90S8535-8PI in AT89C2051-24PI

Predvidevam, da za izdelovanje PCB-jev uporabljaš Protel.

Glede "hitre" sheme, potrebne so še določene komponente(kristali, upori kondenzatorji...). Ta shema prikazuje povezavo med ključnimi deli..
SLO-202: V7,5; V15
S56ZCM

"Uporabljam 50, 56, 85 kanal;) in radioamaterski band"
linux_plus@email.si
Uporabniški avatar
AboxDC
Član
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 30.01.2005, 20:15
Kraj: Maribor / Ljutomer

OdgovorNapisal/-a AboxDC » 03.02.2005, 15:25

tako izgleda sprejemnik
Priponke
sprejemnik_shema.jpg
sprejemnik_shema.jpg (75.67 KiB) Videno 8626 krat
SLO-202: V7,5; V15
S56ZCM

"Uporabljam 50, 56, 85 kanal;) in radioamaterski band"
linux_plus@email.si
Uporabniški avatar
AboxDC
Član
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 30.01.2005, 20:15
Kraj: Maribor / Ljutomer

OdgovorNapisal/-a MarE69 » 03.02.2005, 19:06

Jaz sem bolj na philipsih, ker si lahko privoščim razvojni sistem od keila (ga uporabljam tudi v profesionalne namene). Trenutno mi ne da spati LPC ARM, ker je res beštija in pol. Poglej si LPC2100 serijo od philipsa. Za sam loger pa sem uporabil od analog devices ADUC814, ker ima majhno porabo in dovolj analognih vhodov za vse živo, kar bi rad meril. Ker sem imel v mislih bolj "offline" zadevo ima tudi nekaj več eeproma za shranjevanje zabeleženega. Sicer ta del ni nujen in če greš direktno v eter, ta del odpade ali pa tudi ne, ker koneckoncev če se v etru kaj izgubi lahko na koncu še vedno pogledaš log, ki je zapisan v modelčku.

Ja, tudi sam uporabljam protel. Shemo in vse ostalo, vključno s celim protelovim projektom lahko snameš tukaj:

http://www2.arnes.si/~nmhipot1/rclogger/

Za SMD montažo ni problemov, ker je zame klasična SMD za prototipe, kaj bolj eksotičnega pa za končno izvedbo, npr. dvostranski SMD, komponente manjše od 0603, BGA, itd...

Me veseli, da se imam s kom pogovarjat in da smo na "isti frekvenci". Tiste tamale GPSe bi nabavil, recimo 3 komplete za začetek, enega sem mislil takoj "napopat" v avto....

Kar se tiče prikaza in sprejemnega dela pa sem jaz bolj za kakšne dlančnik varjante (sam trenutno matram enega ipaqa 2110 na linuxu), sploh ker je tega zdaj malo morje in so zelo poceni....

OK, pingpong žogica je tvoja ;)
Uporabniški avatar
MarE69
Naš človek :)
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 07.12.2004, 12:44
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a AboxDC » 04.02.2005, 03:28

Evo tu šeje nahitro oddajnik.

Hm zanimivo zanimivo :)

Dlančnik je res velikobolj priročen, to bi bil za mojega kolega velik iziv, poleg tega da je naredil svojo distribucijo, program za vizualno kompajlanje (kcomain) in še marsikaj...


jaz bom verjetno začel robo nabavljat naslednji mesec, kolko bo dnara, drugače pa sae pripomočke za izdelavo mam pripravljene.

na zalogi mam 4 vrstični alfanumerični display, max232, atmelova mikrokontrolerja (zgoraj omenjena), enopar stikal, piezo,kristale.

Hm v bistvu rabim samo sprejemnik in oddajnik, gps senzor in ostalo kaj je potrebno(drobnarije-upore, kondenzatorje)


Za ceno GPS sem se pozanimal, cena kompleta je 14k sit, mislim da je primerna,

Glede sprejemnikov in oddajnikov pa sem se ustavil na
http://www.rfsolutions.co.uk/acatalog/H ... dules.html ali pa
http://www.rfsolutions.co.uk/acatalog/F ... dules.html
odločitev je težka... na drugih straneh ki sem gledal imajo moduli domet samo do 25m v extremih primerih 100m ali pa nisem mel sreče z iskanjem...

Digitalni potenciometri DS2890 one wire za nastavitev kontrasta in osvetlitve sem našel na maxim-ovi strani, tu je datasheet http://pdfserv.maxim-ic.com/en/ds/DS2890.pdf

Glede števila senzorjev pa mislim da bi blo max št 10 preko dovolj, če gledamo, da potrebujemo hitrost, stanje baterij, stanje goriva, temp. motorja, obrate motorja, tlak goriva*, tlak vode* ali pa hitrost, višino, smer, stanje baterij, temp baterij,temp. motorja, obrate elise.
* dodatek, ni pa obvezno
Ostalo se da izračunat prek formul-moč, obremenitev, pospešek, poraba,idealni pogoji....

Upam, da v naslednjih dneh dobim od italijanskega kolega še kake napotke, glede komponent.

Če potrebuješ LCD in mikrokontrolerje, ti jih lahko posodim.

Sam še si moram malo prilagodit programator PG-302 za AT90*, ker ima 20 nožic preveč, razen če jih bek porežem ;) (hec).

hm to bi lahko tudi bla zanimiva zadevca, ker ni tako velika, z smd tehnologijo se bi fajn ujemalo http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc2548.pdf

Pa še eno tako neumesno vprašanje imam glede kristalov, oddajnih in sprejemnih modulov.
V moduli se nahaja kristal, kateri vzpodbuja nihajne kroge v modulu, torej če bi zamenjal ta kristal bi lahko spremenil kanal,ko pri RC komandah. Kanali pa so v bistvu podalški osnovne frekvence 433,30MHz torej ima ta frekvenca 30 kanal? Tak sem videl v razpredelnici graupnerjevih komand,samo tam so bili kanali razdeljeni malo drugače.

Če se motim me prosim popravite, vglavnem vem da je u principu sestavljen oddajnik itz tuljave, kondenzatorja kjer nastaja nihajni krog, z kristalom pa se vzpodbuja frekvenca...

Zdajle gledam malo knjigo priročnik za radioamatere in sem opazil da frekvenčno območje 430-440MHz v regiji 1 (torej v evropi), je dovoljeno samo pod posebnimi pogoji, določenimi z ITU RR in predpisi v posameznih državah v ITU Region 1.

Hmm bom še malo moral zakone o frekvencah naštudirat...Upam da samo za radioamatere to velja, ker ponavadi CB postaje ravno delujejo na 433MHz in ne potrebujejo dovoljenja v evropi.(Se mi zdi, da je to samo pravilo za radioamaterje in da se ta frekvenca lahko uporablja samo v nujnih primerih, naravnih katastrofah in podobno)
Priponke
oddajnik_shema_eng.jpg
(41.59 KiB) Prenešeno 687 krat
SLO-202: V7,5; V15
S56ZCM

"Uporabljam 50, 56, 85 kanal;) in radioamaterski band"
linux_plus@email.si
Uporabniški avatar
AboxDC
Član
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 30.01.2005, 20:15
Kraj: Maribor / Ljutomer

OdgovorNapisal/-a MarE69 » 04.02.2005, 08:12

Kaj pa če bi šel na 2.4GHz ISM?

Sicer pa sem jaz večje AVRje in podobno šaro kar odpisal, odkar so prišli ARM-i na svetlo.
Uporabniški avatar
MarE69
Naš človek :)
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 07.12.2004, 12:44
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a MarE69 » 04.02.2005, 08:42

Pa še ena ideja: zakaj pa nebi uporabil kar GPRS povezave? GSM moduli so tudi v cenovnem rangu omenjenaga GPSa.
Uporabniški avatar
MarE69
Naš človek :)
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 07.12.2004, 12:44
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Kroko » 04.02.2005, 11:03

Za prenos podatkov se lahko uporabiljo tudi moduli na strani http://www.cdt21.com/. Z PA-TR1 ojačevalnim modulom je domet celo nekaj kilometrov.
Uporabniški avatar
Kroko
Naš človek :)
 
Prispevkov: 359
Pridružen: 01.04.2004, 19:06
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a AboxDC » 05.02.2005, 20:05

Zanimiva stvarca.....Moram še malo ramislit. Edino cena me malo mantra 48.000 sit ni mala vsota,kaj šele ko dodam gps in ostale komponente, bo vrednost narasla na 60.000 sit skoraj...Namen je da si lahko privošči v večini modelarjev, ki se resno ukvarjajo in tekmujejo.

Edino če bi delal za vojaške namene bi pa blo super...:D

Drugače pa hvala za tvoj trud Kroko
SLO-202: V7,5; V15
S56ZCM

"Uporabljam 50, 56, 85 kanal;) in radioamaterski band"
linux_plus@email.si
Uporabniški avatar
AboxDC
Član
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 30.01.2005, 20:15
Kraj: Maribor / Ljutomer

OdgovorNapisal/-a AboxDC » 10.02.2005, 00:16

Hmm, težave bi nastople pri priklopu in sami velikosti. sam modulj je veliko cenejši in manjši, tako da ga je lažje stlačit v čoln, načrtujem da bi bla maksimalna velikost celotnega vezja, kot je škatla cigaret ali pa še celo manjše.
SLO-202: V7,5; V15
S56ZCM

"Uporabljam 50, 56, 85 kanal;) in radioamaterski band"
linux_plus@email.si
Uporabniški avatar
AboxDC
Član
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 30.01.2005, 20:15
Kraj: Maribor / Ljutomer

OdgovorNapisal/-a AboxDC » 18.02.2005, 03:12

Pozdravljeni po dolgem času spet!


Evo takole izgleda trenutno moj prototip sprejemnega modula, PCB je tudi pred koncem izdelave tako, da ga bom kmalu objavil.




Infobox sprejemna centrala trenutno vsebuje:

*Glavni del:
-piezo piskač
-tipkovnica za pomik po meniju n nastavitvah
-potenciometer za nastavitev kontrasta
-4 vrstični alfanumerični lcd z osvetlitvijo

*Priklopni modul infobox-pc/palm:
-(trenutno) pretvornik max232
-usb (kasneje)
-IRda (kasneje)
-bluetooth(kasneje)

*Sprejenmi modul:
-VF sprejemnik iz AX elektronike 433MHz
!Opomba! Moram še dodelat nastavljivost frekvenc kot je pri RC komandah (kristali)




Marca nabavljam komponente za oddajnik (TX/RX/GPS/in ostalo).
Tako da bo oddajna centrala naslednji mesec na sporedu :)


Porosim vas da mi daste predloge, katere informacije bi vse radi imeli, da vidim ali morda nisem kaj pozabil vključiti. Za kake posebne ideje, želje ali karkoli sem dosegljiv na mailu: linux_plus@email.si

:idea: Kaj pravite na uporabo Memoristick kartice? z njo bi se dalo tudi kaj naredit :D


MarE69 prosil te bi ce veš za kaki dobri page z knjižicami za Keil , rad bi se naucil programirat kontrolerje v C jeziku. Pa kateri mikrokontroler od philips-a priporocaš?


Pozor! To je slika sprejemnega modula in še ni končna izvedba!

Zaj pa dovolj! Preveč mam idej pa premalo naredim....
Priponke
slika043.jpg
slika043.jpg (14.75 KiB) Videno 8452 krat
SLO-202: V7,5; V15
S56ZCM

"Uporabljam 50, 56, 85 kanal;) in radioamaterski band"
linux_plus@email.si
Uporabniški avatar
AboxDC
Član
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 30.01.2005, 20:15
Kraj: Maribor / Ljutomer

OdgovorNapisal/-a AboxDC » 18.02.2005, 03:21

Če ima kdo željo sodelovat ali pomagat, bom zelo vesel. Prispevam pomoč tudi z literaturo in programi.

Sam sem bolj začetnik in se sproti učim iz domače prakse, literature ali od prijateljev.
SLO-202: V7,5; V15
S56ZCM

"Uporabljam 50, 56, 85 kanal;) in radioamaterski band"
linux_plus@email.si
Uporabniški avatar
AboxDC
Član
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 30.01.2005, 20:15
Kraj: Maribor / Ljutomer

OdgovorNapisal/-a Uros Mali » 21.02.2005, 19:52

Predlagam dvo vrsticni alfanuamricni displej (ugodnejsa cena), pa uporaba Atmela AVR MEGA serija (mega8 ali mega128) ker se jih enostavno programira preko LPTja (nobenih pgm in stk pripomockov)

MARE:

Katere ARMe si imel v mislih.

lp
Uros (041 924449)
Uros Mali
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 15.09.2003, 15:16
Kraj: Novo mesto / Ljubljana

OdgovorNapisal/-a AboxDC » 13.05.2005, 11:50

Projekt trenutno stoji, ker imam še prej za opravit druge obveznosti.

Lep pozdrav
Denis
SLO-202: V7,5; V15
S56ZCM

"Uporabljam 50, 56, 85 kanal;) in radioamaterski band"
linux_plus@email.si
Uporabniški avatar
AboxDC
Član
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 30.01.2005, 20:15
Kraj: Maribor / Ljutomer

OdgovorNapisal/-a cuoresportivo » 05.07.2005, 17:49

super ideja to, to bi jaz imel na avto modelu. Ko boš končal s tem, napiši tu gor, pa se bomo zmenli za naročilo.
Lep pozdrav(best regards)
Aleš Berce


www.fotobanda.si
www.tehnox.si
Uporabniški avatar
cuoresportivo
----------------------------
----------------------------
 
Prispevkov: 821
Pridružen: 04.06.2003, 18:51
Kraj: Šentilj\Slovenia

Naslednja

Vrni se na Elektronik

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov

cron