ZAMS - pomisleki

Vse o avtomobilskem modelarstvu : nastavitve, barvanje, izkušnje, izboljšave, pomoč ...

Moderator: FASTLANE

ZAMS - pomisleki

OdgovorNapisal/-a Čur » 03.03.2006, 22:45

Pred tednim sem na zaprtem delu foruma objavil pisanja oziroma vprašanja in pomisleke glede organiziranja ZAMSA, predvsem finančni, tisti del, ki bremeni modelarje.
Nekih pojasnil nisem prejel (razen Gregor), zato to objavljam še v odprtem delu foruma.
V nedeljo popoldan je ustanovna skupščina Zveze, torej časa za pripombe ni veliko.

Pa še vsebina iz zaprtega dela forum:
--------------------------------------------------------------------------------
Pomisleki:

Vesel sem, da smo končno prišli do ustanovitve Zveze modelarjev. Kar nekaj časa modelarim, bilo je kar nekaj poskusov organizacije Zveze, vendar nam žal ni uspelo. Ali premalo volje ali premalo interesov. Torej, vse pohvale akterjem.

Imam pa določene pomisleke, ki sem jih tako ali drugače že pisal na forumu. Bil sem deležen obilnih kritik, moji kolegi so bili klicani s strani nekaterih vodilnih, naj me utišajo (zato tudi brisanje postov), z najodgovornejšim stopim lahko v stik samo iz skrite ali sosedove mobilne številke.

Naj navedem samo nekaj pomislekov:
- v osnovi se mi zdi zgrešene ideja o načinu financiranja ZAMS, pridobivanju sredstev, ter njihovo razpolaganje
- namen Zveze bi moral biti med drugimi, kot osnovna dejavnost, pocenitev stroškov nastopa na tekmah, ne pa prav nasprotno – povečanje stroškov
- informativni proračun je za prvo leto absolutno previsok
- strošek licence v višini 12.000,00 sit (vključuje štartnine) je nespremenljiv, predvsem pa način plačila z avansiranjem celoletne sezone
- dodatna licenca v višini 4.000,00 sit je nepotrebna
- še najbolj moteča je štartnina v višini 5.000,00 sit za posamezno tekmo
- s takimi ukrepi ni možno prisiljevati modelarje, k dvigu licenc. Razumem, da bi bila prva licenca v karieri voznika dražja, vsebovati bi morala nek tečaj, da lahko modelarja pripravimo na dostojen nastop na prvi tekmi.
- Na ustanovni skupščini se mora društvo izreči o pristopu v Zvezo, s tem da klubi ne vedo, kake finančne obveznosti jih čakajo in na kaki osnovi bo izvedena participacija Zvezi – ali na osnovi števila članov ali vsi enako
- Morebitni organizatorji tekem ne vemo, koliko lahko pričakujemo sredstev od Zveze za organizacijo tekem
- Pomislekov glede delovanja Zveze v prid mladim povprečnim modelarjem je še več, vendar naj ostanem le pri glavnih


Recimo, da želi modelar pričeti z udejstvovanjem na sredi sezone, je obsojen na plačilo startnine v višini 5.000,00 sit, če hočemo imeti sosede na tekmi bodo morali plačati višjo startnino kot na EFRA tekmi. Vem , rekli boste, saj to je vendar DP, najvišji nivo tekem v SLO. Mlademu začetniku, ki ni še nikoli tekmoval, mu vzamete 12 jurjev in že lahko tekmuje na DP tekmah, čeprav dejansko ne ve ali je to prava stvar zanj ali ne.. Sodnike ste imenovali z namenom da bo vse kot mora biti. Ste se vprašali o njihovih sposobnostih, ali pa je bil za zgled sodnik na 24 urni tekmi, ki je imel veliko nad 0,5 promila in je sodil v korist svojega kluba.

Predlogi:
- ZAMS naj bi bil ustanovljen, pravilnik je napisan, sezona 2006 bi morala služiti za prehodno obdobje. V tem letu bi se lahko marsikaj v miru postorilo, trezno razmislilo, predvsem pa pripravilo finančno konstrukcijo
- Članarina kluba do Zveze naj ne bi presegla 10.000,00 sit, s tem bi pridobili več klubov v Zvezo
- Naslednji dohodek zveze bi bila plačila klubov na osnovi števila članov. Višina stroška za člane z licencami naj ne bi presegla 3.000,00 sit, za ostale člane, ki pa ne potrebujejo licenca pa ne več kot 1.500,00 sit. Licence bi morali imeti tako tekmovalci kot sodniki.
- Glasovalna pravica na skupščini Zveze s strani klubov naj bi bila odvisna od števila članov v klubu. Predlagam: do 5 članov ni glasovalne pravice, od 6 do 10 članov 1 glas, od 11 do 20 članov 2 glasova, od 21 do 35 članov 3 glasovi in nad 36 članov 4 glasovi.
- Štartnina naj ne bi presegla 2.500,00 sit na kategorijo oziroma 1.500,00 sit na dodatno kategorijo. Klubi organizatorji naj bi odvajali Zvezi po 400,00 sit na tekmovalca kot nadomestila za vodenje in koordinacijo. Startnina se plača samo za tiste tekme na katerih tekmovalec tudi dejansko sodeluje, ne pa vnaprej na začetku sezone.Stroški pokalov predstavljajo izdatek kluba-organizatorja
- Stroški končne podelitve in razglasitve bremenijo Zvezo
- Zveza bi se morala finančno distancirati od pokalnih tekem, kjer so v tehničnih pravilih predpisani proizvajalci
- Po končanem enoletnem prehodnem obdobju naj bi Zveza zaživela v polni vlogi, z jasno določenimi in premišljenimi cilji, k9 bi bili v pomoč in podporo modelarjem
- Ravno zaradi navedenega predlagam, da so vse funkcije v letu 2006 z enoletnim mandatom, kasneje, po končanem uvajalnem obdobju pa dvoletne.
-


V upanju na trezno in pravilno skorajšnje odločanje vas lepo pozdravljam.
Lp, Čur

PS




PS:
Sport klub Novo mesto je zaradi objektivnih razlogov prenehal z delovanjem.
Odpiramo nov Modelarski klub, ki pa žal do srede še ne bo registriran in tako ne moremo polnopravno sodelovati na sredinem sestanku.
-----------------------------------------------------------------------------------


Dodal pa bi še sledeče:
- samo licence ni možno nabaviti. če ne plačaš vseh štartnin
- kdo garantira, da bodo vse tekme za DP tudi dejansko izvedene
- tudi ob plačilu štartnine v višini 5.000,00 sit za eno tekmo ne boste točkovani v DP, ker ne boste posedovali licence
- recimo. če bi hotel peljati EFRA tekmo, torej samo tekmo z EFRA licenco le te ni možno dobiti, če nimaš veljavne državne licence, te pa ne dobiš če ne plačaš vseh štartnih
-če zboliš in ne moreš na tekmo, štartnina propade


Torej, moj predlog je še vedno tak, da se licence plačujejo posebej, štartnine na tekmah pa posebej.

lpČ
Uporabniški avatar
Čur
Stara sablja
 
Prispevkov: 1062
Pridružen: 11.11.2002, 21:39
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a MaNe » 03.03.2006, 23:14

Se strinjam s Čurom.
LP
Nejc
Uporabniški avatar
MaNe
----------------------------
----------------------------
 
Prispevkov: 1351
Pridružen: 11.11.2002, 10:29
Kraj: Slivnica pri Mariboru

OdgovorNapisal/-a Jetforce » 03.03.2006, 23:18

To je popolnoma res.Recimo da na dirko pride manj kot 5 udeležencev kako je potem s tem?
Jetforce
----------------------------
----------------------------
 
Prispevkov: 943
Pridružen: 01.06.2005, 21:46
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a jesihar » 04.03.2006, 11:33

Za vse nikoli ne bo prav!

12.000 SIT ni veliko denarja za VSE ŠTARTNINE avtomodelarja, če greš v MacDonladsa jest daš več kot 2.000 SIT.

In več da ko daš 12.000 SIT da se zate na tekmah trudi veliko ljudi, da se lahko zabavaš na vožnji.

In organizacija tekem stane, moogoče res da je delo nič denarja če so prostovolci, je pa treba vedno kupit kaj materiala in to stane.

Objekte je treba vzdrževati, merilne sisteme tudi!

Tukaj jamrate da je predrago, a ko boste službo iskali in vam bo direktor povedal da kitajci delajo za riž in čehi za 100 EUR na mesec, se boste tudi takrat strinjali s tem, da se vse in povsod zgleduje po najcenejšemu?

Ne morem verjeti kaka bedna scena je tole, en kup drekanja!



Zastonj je umrl.
Uporabniški avatar
jesihar
Član
 
Prispevkov: 40
Pridružen: 10.09.2005, 17:20
Kraj: Brezovica

OdgovorNapisal/-a Jetforce » 04.03.2006, 11:49

Jas se ne grebem za teh 12.000 sit in sem bil prvi ki sem jih hotel plačati.Ni problem v tem.Recimo da ma enkrat stric abrahama naslednjič pa je taki naliv da niti do proge prit ne moreš samo to me zanima.Nič druga
Jetforce
----------------------------
----------------------------
 
Prispevkov: 943
Pridružen: 01.06.2005, 21:46
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a jesihar » 04.03.2006, 12:22

Saj bodo rezervni termini pomoje, še vedno so bili.
Tako da se jaz osebno ne bojim da tekem ne bi bilo izpeljanih zaradi nalivov da še do piste ne predieš.



Stricu pa vse najboljše, še enkrat toliko in da bi mu zdravje služilo!
Slika
Uporabniški avatar
jesihar
Član
 
Prispevkov: 40
Pridružen: 10.09.2005, 17:20
Kraj: Brezovica

OdgovorNapisal/-a Jetforce » 04.03.2006, 14:32

To sem dal kot primer.Za tiste datume nimam nič planirano za zdaj in je DP prednostno pred vsem...
Jetforce
----------------------------
----------------------------
 
Prispevkov: 943
Pridružen: 01.06.2005, 21:46
Kraj: Maribor

Re: ZAMS - pomisleki

OdgovorNapisal/-a Robert » 04.03.2006, 20:48

Čur napisal/-a:Pred tednim sem na zaprtem delu foruma objavil pisanja oziroma vprašanja in pomisleke glede organiziranja ZAMSA, predvsem finančni, tisti del, ki bremeni modelarje.
Nekih pojasnil nisem prejel (razen Gregor), zato to objavljam še v odprtem delu foruma.
V nedeljo popoldan je ustanovna skupščina Zveze, torej časa za pripombe ni veliko.

Pa še vsebina iz zaprtega dela forum:
--------------------------------------------------------------------------------
lpČ


Lepo da iz zaprtega dela foruma kaj pricurlja v "javnost". :lol:
Tudi sam imam veeelikoo pomislekov,lahko pa da sem samo slabo informiran :roll:
Ravno zato sem se dokoncno odlocil ,da bomo pri nasi bajti izpustili letosnjo sezono.Ni to glavni razlog,je pa pika na i.

Vsem ostalim pa zelim uspesno sezono in cimanj prepiranja 8)
Uporabniški avatar
Robert
Naš človek :)
 
Prispevkov: 171
Pridružen: 27.12.2002, 15:34
Kraj: Tolmin

OdgovorNapisal/-a Čur » 04.03.2006, 22:46

Robert:
Tudi to je bilo napisano na zaprtem delu foruma:

CITAT:
Da se mešanje dreka prekine smo se zmenili da o teh stvareh ne bomo debatiral prek medijev sam osebno na sestankih.
Uporabniški avatar
Čur
Stara sablja
 
Prispevkov: 1062
Pridružen: 11.11.2002, 21:39
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Hogar » 05.03.2006, 00:12

Popolnoma se strinjam s Čurovimi pomisleki in predlogi, ki so koristni za razvoj slovenskega modelarstva.
Potrebno si je postaviti smernice razvoja v prihodnjih letih in glede na to definirati vse akcije (mogoce je to ze kdo naredil).
Za mene je osnovno vprasanje ali zelimo tekmovanja z nekaj profesionalci (ostali pa bodo se naprej vozili po domačih dvoriščih in parkiriščih)
ali pa z veliko udelezenci, ki bodo uzivali v svojem hobiju!!
Razvoj modelarstva v zadnjih letih je pokazal, da imamo čedalje manj tekmovalcev, se posebej takih, ki bi sodelovali na dirkah ali celo tekmovali celo sezono.
Kupljeno je veliko avtomobilov, ki potem ostanejo na dvoriščih ali pa na policah.
Potrebno se je vprašati zakaj in potem ustrezno ukrepati, da se bo povečalo število tekmovalcev.

Upam, da bodo vse izvedene akcije pripeljale do povečanja števila tekmovalcev, kar je v prid slovenskega modelarstva in modelarjev,
ki zelijo tekmovati s sprejemljivimi stroški in uživati v svojem hobiju.
ld
Hogar
Član
 
Prispevkov: 36
Pridružen: 21.09.2004, 11:11
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a MaNe » 05.03.2006, 11:21

Saj 12000 sit za vse štartnine in licenco ni dosti, če se udeležiš vseh tekem. Samo, če se jih nena je to proč vržen denar.

Pretirana se mi zdi cena prijavnine za tiste, ki nimajo licence. 5000 je že kr dosti denarja in marsikdo bo dvakrat premislo preden bo šel na dirko, če je pripravljen tolko dat samo za prijavnino.
Uapam, da to nebo preveč vpljivalo na število tekmovalcev na dirkah.
Licenc je bilo kupljenih bol malo, sodeč po tem kolko se jih je odločlo za licenco v našem klubu.
LP
Nejc
Uporabniški avatar
MaNe
----------------------------
----------------------------
 
Prispevkov: 1351
Pridružen: 11.11.2002, 10:29
Kraj: Slivnica pri Mariboru

OdgovorNapisal/-a nejcnm » 05.03.2006, 11:34

Živjo.Veliko sem izvedel iz Čurovega posta pa vidim, da še vedno veliko ne vem (zaprt forum, odprt forum...bla bla bla ).
V slabem letu sem se veliko naučil v modelarstvu , kupil nekaj avtov skratka potešil najstniške želje , ki prej pač niso bile uresnjičljive zaradi takih in drugačnih razlogov.Modelarstvo bi rad imel za hobi...ni pa nujno saj so tudi druge stvari na tem svetu.
Mislim , da se kar z vsem strinjam s Čurom.
1. mesto Državno prvenstvo 1:8 rally 2009
2. mesto Državno prvenstvo 1:8 rally 2008
3. mesto Državno prvenstvo 1:8 rally 2007
Uporabniški avatar
nejcnm
Naš človek :)
 
Prispevkov: 245
Pridružen: 28.08.2005, 18:02
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a s mark » 05.03.2006, 12:15

jaz se tudi 100% sestrinjam s Čur-om.

še moje mnenje glede prihodov na tekmo. vsi ki so mlajši od 18 let in posledično nimajo izpita za avto, so odvini od drugih. pri vseh najstnikih ki se ukvarjajo z modelarstvom nimajo staršev ki bi se tudi ukvarjali in jim ni najbolj pomembno sinovo državno prvenstvo ampak recimo kosilo pri stari mami za rojstni dan ali pa samo zato ker jo vidijo enkrat na mesec.
zato če si najstnik in sam plača licenco potem je to kar dosti zguba denarja, če ne prideš že samo na eno tekmo.

to je samo moje mišljenje ker spadam med to kategrijo(najstniki)
-Mugen MBX-5+OPS vulkano rally2
-komande XR-6
Uporabniški avatar
s mark
Član
 
Prispevkov: 90
Pridružen: 07.07.2005, 08:52
Kraj: Ljubljana - Vič


Vrni se na Splošno.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov