elektro vprašanje.

Vse o avtomobilskem modelarstvu : nastavitve, barvanje, izkušnje, izboljšave, pomoč ...

Moderator: FASTLANE

elektro vprašanje.

OdgovorNapisal/-a ELO » 24.02.2008, 14:05

na avtu imam elektroniko, ki vsa deluje na enosmerno napetost.

zakaj moram imeti potem dva kabla do vsakega porabnika??? enega rdečega in enega črnega.

mislim, če bi imel samo en kabel bi imel majšo težo.

hvala za odgovore in lep pozdrav!
Bizgec jaz, bizgec ti, bizgeci mi vsi!!!
Uporabniški avatar
ELO
MSM forum moderator
 
Prispevkov: 2437
Pridružen: 04.11.2002, 07:57
Kraj: Dol pri Hrastniku

Re: elektro vprašanje.

OdgovorNapisal/-a Scythe » 24.02.2008, 14:27

Očitno še nekdo ki je prešprical osmi razred osnovne šole ;)
Xray T4, X12 RX8, REDS
www.Toprc.eu
Scythe
----------------------------
----------------------------
 
Prispevkov: 696
Pridružen: 19.10.2004, 20:58
Kraj: Fram

Re: elektro vprašanje.

OdgovorNapisal/-a Čur » 24.02.2008, 17:52

enosmerna napetost teče v eno smer

dvosmerna napetost teče v dve smeri

trofazna je pa nekaj drugega (ne boš razumel. če ti razložim)

Torej: eno žico imaš za eno smer - verjetno naprej, po drugi žici pa teče tok v drugo smer, to je nazaj, in potem, če daš tok po tej žici gre avto nazaj.
Če žici zamenjaš gre takrat, ko bi moral avto naprej gre nazaj, To moraš fulll pazit.

Upam, da sem ti pomagal z odgovorom.
Će pa ne, pa ne razumeš.
11. člen
Svobodna izmenjava mišljenja in misli je ena najdragocenejših človekovih pravic; vsak državljan sme torej govoriti, pisati, tiskati svobodno in odgovarja samo za zlorabo te svobode
Uporabniški avatar
Čur
Stara sablja
 
Prispevkov: 1062
Pridružen: 11.11.2002, 21:39
Kraj: Novo mesto

Re: elektro vprašanje.

OdgovorNapisal/-a ELO » 24.02.2008, 19:24

kako elektrika ve v kakšni barvi žice je?

a trofazni je za tiste sprejemnike, fazer ali nekj takega?

pa še nekaj me zanima. servomotor ima tri žice. a to zato, da ga ena poganja v desno, druga v levo, tretja pa je zato da ga drži zabremzanega tam ko mi hočemo?

hvala vnaprej!
Bizgec jaz, bizgec ti, bizgeci mi vsi!!!
Uporabniški avatar
ELO
MSM forum moderator
 
Prispevkov: 2437
Pridružen: 04.11.2002, 07:57
Kraj: Dol pri Hrastniku

Re: elektro vprašanje.

OdgovorNapisal/-a zupanc » 24.02.2008, 23:03

tle maš link:
:arrow: http://www.iqtest.com/
pa mislim, da rezultat zanima še koga drugega razen mene....
držim fige da se ti do vsaj malo posvetilo :idea:
Uporabniški avatar
zupanc
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 24.02.2008, 22:54
Kraj: novo mesto

Re: elektro vprašanje.

OdgovorNapisal/-a Mixy » 24.02.2008, 23:48

Ej fantje kake mate pa vi tule. Sploh nočem bit pametn ampak malo osnov elektrotehnike sploh nebi škodlo.
Dvosmerna napetost sploh ne obstaja. Reče se ji kvečjemu izmenična napetost.
Trofazna napetost pa je vrsta napeljave izmenične napetosti.
In na koncu napetost sploh ne teče, temveč teče tok.
Ta elektronika ki pa jo imaš v avtomobilu pa je setavljena iz različnih vezij, kjer gre za določene signale in zato so tam tudi tri ali več žice.
Če pogledaš enostaven krog ž žarnico potrebuješ dve žici, če bi imel eno, stvar nebi delova. Torej če misliš da bo delalo če eno žico odstraniš se motiš.


Lp Miha!
LRP S10 BLAST TX
Tamiya Rising storm
OFF ROAD je ZAKON!
Uporabniški avatar
Mixy
Naš človek :)
 
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.02.2007, 16:45
Kraj: Celje

Re: elektro vprašanje.

OdgovorNapisal/-a ROBERT LESI » 25.02.2008, 01:38

Mixy napisal/-a:Ej fantje kake mate pa vi tule. Sploh nočem bit pametn ampak malo osnov elektrotehnike sploh nebi škodlo.
Dvosmerna napetost sploh ne obstaja. Reče se ji kvečjemu izmenična napetost.
Trofazna napetost pa je vrsta napeljave izmenične napetosti.
In na koncu napetost sploh ne teče, temveč teče tok.
Ta elektronika ki pa jo imaš v avtomobilu pa je setavljena iz različnih vezij, kjer gre za določene signale in zato so tam tudi tri ali več žice.
Če pogledaš enostaven krog ž žarnico potrebuješ dve žici, če bi imel eno, stvar nebi delova. Torej če misliš da bo delalo če eno žico odstraniš se motiš.


Lp Miha!




To si pa lepo napisal strokovno za 5





ELO napisal/-a:kako elektrika ve v kakšni barvi žice je?

a trofazni je za tiste sprejemnike, fazer ali nekj takega?

pa še nekaj me zanima. servomotor ima tri žice. a to zato, da ga ena poganja v desno, druga v levo, tretja pa je zato da ga drži zabremzanega tam ko mi hočemo?

hvala vnaprej!




:D :D :D :o :o :o :P :P :P

ELO Pa ti si car svaka ti čast dober komik si

Tole derem sem skor umru od smeha :P :P :P :P :P :P :P :mrgreen:
Takih tem manka
Pa sej bi pol tko vsi počl od smeha :)) :)) :)) :)) :)) :)) :mrgreen:




Mene neki zanima na to temo :?: :?:

Ali je izmenični tok to :roll: :idea: (kadar je vir energije na tej strani motor pa na drugi :arrow: pol je pa motor na tej vir energije pa na drugi)
A je to izmenični tok :?:

Hvala za pomoč
Zdaj vem kdo so pravi modelarji.



Lp.lesi
Uporabniški avatar
ROBERT LESI
Član
 
Prispevkov: 93
Pridružen: 03.02.2007, 19:59
Kraj: Kisovec

Re: elektro vprašanje.

OdgovorNapisal/-a ELO » 25.02.2008, 08:00

zupanc napisal/-a:tle maš link:
:arrow: http://www.iqtest.com/
pa mislim, da rezultat zanima še koga drugega razen mene....
držim fige da se ti do vsaj malo posvetilo :idea:


sem mislil da je to kak test za znanje elektronike.
rezultat sem dobil 140. kaj to pomeni???
še vedno ne vem zakaj hudiča morajo biti dve žici.
Bizgec jaz, bizgec ti, bizgeci mi vsi!!!
Uporabniški avatar
ELO
MSM forum moderator
 
Prispevkov: 2437
Pridružen: 04.11.2002, 07:57
Kraj: Dol pri Hrastniku

Re: elektro vprašanje.

OdgovorNapisal/-a Mixy » 25.02.2008, 09:47

Dve žici morajo biti zato, ker z eno žico povežeš pozitivni pol na izvoru in porabniku, ta je ponavadi rdeča, črna pa da povežeš negativni pol porabnika in izvora. Torej če ti lepo razložim: gre za el. krog kjer teče enosmeren tok-po eni žici not, po drugi pa ven, teče zmeraj v isto smer torej kroži in je to enosmeren tok:D
Zpam da razumeš!

Lp Miha!
LRP S10 BLAST TX
Tamiya Rising storm
OFF ROAD je ZAKON!
Uporabniški avatar
Mixy
Naš človek :)
 
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.02.2007, 16:45
Kraj: Celje

Re: elektro vprašanje.

OdgovorNapisal/-a ELO » 25.02.2008, 09:55

tok teče tako kot voda.
in če gre voda na mlinsko kolo ga vrti. potem gre voda naprej.

pri elektriki je torej skoraj enako.

elektrika (voda) gre na elektromotor (mlinsko kolo), ga požene, in nato gre naprej.
namesto cevi je pri elektriki žica, namesto jezu in reke pa je pri elektriki plus in minus??

edino + in - še obdelam pa bom si razčistil pojme.

še nekaj, voda gre zmerom iz visokega na nizko. kako gre elektrika? iz + na - ali iz - na plus. kaj to povzroča?

sicer pa hvala vsem ki mi pomagate!!!
Bizgec jaz, bizgec ti, bizgeci mi vsi!!!
Uporabniški avatar
ELO
MSM forum moderator
 
Prispevkov: 2437
Pridružen: 04.11.2002, 07:57
Kraj: Dol pri Hrastniku

Re: elektro vprašanje.

OdgovorNapisal/-a Mixy » 25.02.2008, 09:59

Ja res bi lahko našu podobnost, samo pri toku gre za tok elektronov.
Kar se pa tiče + in - pa si pogruntal da teče od + k - torej od višjega potencijala k nižjemu.
Samo pri elektromotorju ni tako enostavno kot pri mlinu, ampak nebi zdaj o delovanju el. motorja:D
LRP S10 BLAST TX
Tamiya Rising storm
OFF ROAD je ZAKON!
Uporabniški avatar
Mixy
Naš človek :)
 
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.02.2007, 16:45
Kraj: Celje

Re: elektro vprašanje.

OdgovorNapisal/-a zupanc » 25.02.2008, 16:01

OK potem vem da ti lahko razčistim pojme na nekoliko bolj zahtevni- višji ravni.
Nisem pa si mislil, da lahko sploh katerkoli modelar postavlja taka vprašanja, da bralci dvomojo v negovo resnost.......in ob tem pričakuje odgovor-resen seveda.

V fiziki in posledično v elektrotehniki velja dogovor oznak pozitivnega in negativnega pola. Dogovor pravi da se po žici zaradi lažjega razumevanja premikajo samo elektroni, vendar to ni res!
Elektroni se premikajo v nasprotno smer kot jedra atomov (ki so pozitivno nabiti delci v atomu). Kmečki vendar nazorni primer je-tako kot zemlja privlači tebe z gravitacijo tudi tvoja masa privlači zamljo z nasprotno silo, vendar je zardi razmerja mas tvoj vpliv na zemljo zanemarljivo majhen.
Če vpletemo v to področje še znanje iz kemije, je kovinska kristalna rešetka nekako najhomogenejša in posledično najgostejša (kooordinacijsko število 12), zaradi tega ker so premeri atomov iste snovi enaki in so prostori med atoni tako najmanjši možni. Po praznih prostorčkih pa je omogočen prost pretok elektronov, ki lahko poteka veliko hitreje kot pa poteka tok jeder, predvsem zaradi desetkratne (ali še večje) razlike v radijih.

Definicija električne napetosti:
Ektrična napétost (tudi napetost; oznaka U ali enota V) je določena kot razlika električnega potenciala. Električna napetost nam pove, koliko dela je potrebno opraviti za premik neke elektrine po neki poti v električnem polju. V konzervativnih sistemih je opravljeno delo neodvisno od poti. Zato je el. napetost kar razlika el. potencialov.
Ob tam naj povem da elekričnega potenciala z 0V ni! dogovor: vodikov električni potencial je enak nič. Tako sploh lahko merimo električne potenciale različnih elektrolitov(zato pri litijevih celicah potrebujemo manj členov kot pri NiCd ali NiHm, saj imajo le te večji el. potencial).

Torej:pozitivni pol je tisti, kejer je primankljaj elektrinov in le-ti potujejo proti njemu Pri negativnem polu je stvar popolnoma enaka le ,da tja potujejo pozitivno nabita jedra (sestava iz nukleonov: protoni in nevtrini).

Sklep: za sklenjen enosmerni električni krog potrebuješ dve žici. Po prvi priteče tok do porabnika po drugem pa odteče(če zanemarim moje pisanje in povemo po osnovnošolsko).

p.s. več o eno, dvo in trofaznih napetostih dobiš v knjigah Žalar: osnove elektrotehnike I & II.

Če si kdaj pogledal v slušalko za poslušanje glasbe, je tam samo ena žica , vendar sta pod izolacijo dve oviti v tenak polimer. Tudi ti lahko probaš ustvariti to doma, če bi rad privarčeval na teži izolacije žic in pridobil na diskretnosti. Samo se ne pritožuj zaradi magnetnega polja ki ga ustvarja tok po žici, kajti zaradi slabše izolacije in večjega toka bodo nastale motnje.

lp
vidm da vam manjka teorije....... 8)
upam, da sedaj sveti :idea:
Uporabniški avatar
zupanc
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 24.02.2008, 22:54
Kraj: novo mesto

Re: elektro vprašanje.

OdgovorNapisal/-a ELO » 25.02.2008, 20:27

kaj naj rečem, bravo!!!
pohvale in zahvale za trud in kratko obnovo elektro osnov!



l.p.
Bizgec jaz, bizgec ti, bizgeci mi vsi!!!
Uporabniški avatar
ELO
MSM forum moderator
 
Prispevkov: 2437
Pridružen: 04.11.2002, 07:57
Kraj: Dol pri Hrastniku

Re: elektro vprašanje.

OdgovorNapisal/-a Mixy » 25.02.2008, 22:24

Se popolnoma strinjam z zupancem, ki si je lepo vzel čas in lepo strokovno opisal stvar. Meni se ni dalo :oops:
;))

Lp Miha!
LRP S10 BLAST TX
Tamiya Rising storm
OFF ROAD je ZAKON!
Uporabniški avatar
Mixy
Naš človek :)
 
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.02.2007, 16:45
Kraj: Celje

Re: elektro vprašanje.

OdgovorNapisal/-a SPACEMAN » 26.02.2008, 01:31

Zdaj pa čisto nič ne razumem. :( :(
A to pomeni, da ko jedra potujejo na drugo stran, to povzroča na kontakte kak dodaten pritisk, kot voda v cevi in a je z elektroni enako? A se potem ta dva pritiska uravnata ali kako? A mi ta pojav lahko potrga kontakte? A to potem pomeni, da se mi kar cela Cu jedra pretakajo skozi elektromotor in potem mi pridejo v baterijo in potem ni več NiCd al NiMH al kako se že reče, ampak NiCuCd al kej tazga. A potem mi lahko Cd jedra zasvinjajo sprejemnik, če uporabljam NiCd pakete? Baje se je kolegu to zgodilo, pa kr naenkrat ni več lovil signala

Zdej me je pa res strah, ker sem kot mulc baterije na jezik pritiskal, če so še dobre, pa je potem to speklo, ko so mi Cu jedra stopila v jezik? Tak kisel okus.Še dobro, da to nisem delal z NiCd, saj mi je kolega za šankom razložil, da je Cd zelo strupen. A ima to lahko kakšne posledice, saj sem šel tisti elektrotehniški test reševat, pa je pokazalo 52 :P , pa ne vem ali je to dobro ali ne. A je nižja cifra boljša ali je višja, saj kot jaz razumem, je bolje, če si uvrščen bolj proti vrhu. Bom ful delal na tem, da bom čez čas dosegel 1 ali 2 ker valjda vsi vemo kako je s tem npr. pri smučanju, un ki je dosegel 162 mesto sploh nima kaj iskati tam.
Bi bil ful hvaležen, če mi kdo to malo razjasni, k unmu kolegu v gostilni včasih ni za verjet.

Lp.
Lp
Uporabniški avatar
SPACEMAN
Član
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 18.09.2004, 00:11
Kraj: Kamnik

Re: elektro vprašanje.

OdgovorNapisal/-a C,Mario » 27.02.2008, 13:20

Pa kaj si ti ja nor :lol: :)) :lol: :)) :lol: :))
Kak sem pa e zaj laho nasmejal, me kar trebuh boli :mrgreen:

Naprej tak :wink: da se bomo še več smejali :!: :!: :!:

LP!!!
Zakaj bi furo ju3 če lahko že dnes razbijem =)
Uporabniški avatar
C,Mario
Naš človek :)
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 27.08.2006, 21:45
Kraj: Maribor

Re: elektro vprašanje.

OdgovorNapisal/-a zajamsek » 27.02.2008, 15:52

Tukaj se ni kaj za smejat. Tu se mora človek zamislit da bi mogoče za nekaj časa spremenil naslov stalnega prebivališča.

Slika
Ko na koncu leta pogledam vseh 365 porabljenih kondomov, se nasmejim. nato jih pretopim in iz njih naredim gume za avto na katere napisem >good year<
zajamsek
Naš človek :)
 
Prispevkov: 105
Pridružen: 14.07.2006, 19:18
Kraj: Šentjanž pri Dravogradu

Re: elektro vprašanje.

OdgovorNapisal/-a ELO » 27.02.2008, 16:06

a to je kaki elektro faks ali kaj?
Bizgec jaz, bizgec ti, bizgeci mi vsi!!!
Uporabniški avatar
ELO
MSM forum moderator
 
Prispevkov: 2437
Pridružen: 04.11.2002, 07:57
Kraj: Dol pri Hrastniku

Re: elektro vprašanje.

OdgovorNapisal/-a zajamsek » 27.02.2008, 20:37

Kako si le lahko uganil. Mislim da bi te z veseljem sprejeli.

Mimogrede, sem zvedel kakšen preiskus ti dajo preden te sprejmejo. Postavijo te pred polno kad vode, zraven ti dajo vedro, skodelico ter žlico. Ti moraš pa najhitreje spraznit kad.

Ampak verjamem da ti ko si tako pameten bi sigurno izbral tapravo rešitev ?
Ko na koncu leta pogledam vseh 365 porabljenih kondomov, se nasmejim. nato jih pretopim in iz njih naredim gume za avto na katere napisem >good year<
zajamsek
Naš človek :)
 
Prispevkov: 105
Pridružen: 14.07.2006, 19:18
Kraj: Šentjanž pri Dravogradu

Re: elektro vprašanje.

OdgovorNapisal/-a SPACEMAN » 27.02.2008, 21:20

A tako potem simulirajo pretok elektronov glede na debelino žice, kdaj jih gre več čez.
Oziroma nekako bolj dovršen model praznjenja baterije. A to je potemtakem sprejemni izpit?
To bi pa jaz tudi šel.
Lp
Uporabniški avatar
SPACEMAN
Član
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 18.09.2004, 00:11
Kraj: Kamnik

Naslednja

Vrni se na Splošno.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov

cron