Nega krtačnih motorjev

Vse o modelih na elektro pogon ...

Moderator: Scythe

Nega krtačnih motorjev

OdgovorNapisal/-a MescaN » 06.04.2003, 13:26

Glede na to, da cene kvalitetnih krtačnikov niti niso tako majhne se mi zdi zelo pomembno pravilno skrbeti za njih. Zanima me kaj vi vse naredite z motori ko koncate z voznjo?

Poleg tega da je treba redno brusiti kolektor in menjati krtačke, me predvsem zanima kako jih cistite. Kako cistite rotor? Kako pogosto naj bi se mazali lezaji?

Cim vec informacij bi mi zelo koristilo pri negovanju motorjev. Vse kakor ugotvaljam, da dobro pripravljen motor veliko pripomore k hitrejsemu modeli.

Hvala!
MescaN
Član
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 07.12.2002, 01:07
Kraj: Trebnje

OdgovorNapisal/-a AGuRu » 06.04.2003, 19:20

Zivjo,

Za brusenje kolektorja itd... ti lahko jaz pomagam kadarkoli.
Motor je treba vedno cistiti. Ce je mogoce, po vsakem teku. Na progi v sezani je bilo zadnjic ogromno prahu, zato so bili lezaji po dirki zelo slabi. Pametno je imeti na dirki kompresom, da spihas motor. Drugace pa ga moras z motor sprayem ocistiti. Motor spraj je najboljsi,vendar po njegovi uporabi moras namazati lezaje. s sprajem lahko ocisti rotor, scetke ,kolektor, ohisje...vse. Glede negovanja, pa je potrebno zbrusiti kolektor, oziroma ga malce ocistiti z takimi majhnimi krtackami. te so tudi za krtacke.
Slika

To so najpomembnejse stvari

lp, matej

poglej tudi sem
http://www.amklub-vrhe.si/motor.htm
AMK vrhe Sežana
http://www.amklub-vrhe.si
Uporabniški avatar
AGuRu
Naš človek :)
 
Prispevkov: 156
Pridružen: 11.11.2002, 14:19
Kraj: Sezana

OdgovorNapisal/-a MescaN » 06.04.2003, 19:47

Kje se da nabavit te motor spreje in te "cistilne" krtackice? Samo v tujini?

Nasveti na tvoji strani so super. Zanimajo me tiste kaplice za kolektor? Kje se to dobi? Kaksna je njihova funkcija na kolektorju?


Hvala
MescaN
Član
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 07.12.2002, 01:07
Kraj: Trebnje

OdgovorNapisal/-a tr » 06.04.2003, 22:05

Tiste kapljice so bedarija spreja pa ne kupiš od firm ampak dobiš skor na vsaki bencinski v avstriji,je drugač za diske na avtomobilih pucat.Lp Travca
....... No comment......
Uporabniški avatar
tr
Naš človek :)
 
Prispevkov: 235
Pridružen: 18.11.2002, 15:43
Kraj: Žalec

Disk spray

OdgovorNapisal/-a tornado » 06.04.2003, 22:18

Živijo
Spray za razmaščevanje zavor ne rabiš kupiti v Avstiji, ampak ga dobiš tudi pri nas na bencinskih črpalkah in trgovinah z avto deli.
Lp Rado
tornado
Naš človek :)
 
Prispevkov: 308
Pridružen: 08.01.2003, 14:25
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a MescaN » 06.04.2003, 22:30

Pozdrav.

A s temi spreji se pol to kr vse povprek spreja? Je treba kej zascitet kaksne dele (lezaji, kolektor, krtačke)?

Lp
MescaN
Član
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 07.12.2002, 01:07
Kraj: Trebnje

OdgovorNapisal/-a 1FastDude » 07.04.2003, 07:21

sprej je namenjen razmaščanju, kar pa sigurno ni dobro za ležaje tako da jaz nebi vse povprek šprical.

LP Uroš
To finish first you first have to finish...
Uporabniški avatar
1FastDude
Naš človek :)
 
Prispevkov: 255
Pridružen: 08.11.2002, 15:24
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a AGuRu » 07.04.2003, 12:55

S sprajem lahko spricas vsepovsod, ampak moras bit siguren da ni skodliv za plastiko. Ponavadi se avta s tem ne sprica, ampak samo motor. Lezaje pa moras potem namazat z zato narejenimi olji. Trinity in orion imajo enega najboljsih. Ta spraj je tudi dober za ciscenje gum.

lp, matej
AMK vrhe Sežana
http://www.amklub-vrhe.si
Uporabniški avatar
AGuRu
Naš človek :)
 
Prispevkov: 156
Pridružen: 11.11.2002, 14:19
Kraj: Sezana

OdgovorNapisal/-a MescaN » 08.04.2003, 08:07

Torej moram kupiti sprej za razmascevanje zavor in z njim pucam motor ter gume.

Hvala vsem za uporabne informacije.
MescaN
Član
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 07.12.2002, 01:07
Kraj: Trebnje

OdgovorNapisal/-a DobnikarA » 08.04.2003, 08:56

Mislim, da sem nazadnje videl ta sprej (od CRCja Bräkleen, ki je eden takih in ga imam sam) tudi v Leclercu pri avtooddelku. Je pa res kar v redu.

lp Ales
šit, spet imam prav...
Uporabniški avatar
DobnikarA
Naš človek :)
 
Prispevkov: 330
Pridružen: 12.11.2002, 18:11
Kraj: Domžale

OdgovorNapisal/-a MescaN » 23.04.2003, 10:30

Kaj pa kondenzatorji? Kaksne naj namontiram za zmanjsanje motenj? Vem da so ze serisko dani gor sam se zgodi, da kdaj kaksnega odtrgas in avto je nemiren. A je kej vazno kaksne kondenzator dam gor glede na stevilo ovojen? Detaljno pa me zanima kaksnega naj dam na 15*4 motor?

Hvala!

Lep pozdrav, Matej
MescaN
Član
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 07.12.2002, 01:07
Kraj: Trebnje

OdgovorNapisal/-a Devil » 22.05.2003, 19:42

Mene tud zanima to glede kondenzatrojev... A mi lahko kdo pove zakaj so sploh dobri in cemu sluzijo kondenzatorji na motorju? Kam in kako jih morm montirat?
hvala! :D
Devil
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 06.03.2003, 21:43
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a AGuRu » 27.05.2003, 09:35

Kondenzatorji pridejo montirani med + in - , ponavadi blize reglerju, zaradi prostorske stiske in ker so ti vecji in jih ne moremo zalotat na motor, ker bi jih pri voznji takoj odtrgali. Montiran mora bit nekje varno na avtu. Kondenzator ima pravzaprav zelo dobro funkcijo:

Bom vam probal dobit en graf kako to zgleda, ampak z besedami je tako.
predstavljajte si, da maximalno pospesujete. Medtem uporabljate maximalno voltazo celic, ampak ker je tok takrat zelo velik, se v trenutnku pojavi izguba voltaze.
To pomeni, da motor najprej ima vso voltazo na razpolago, potem pa se kar naenkrat ta voltaza izgubi in pade zelo nizko. Tukaj pa pride kondenzator zelo prav, ker njegova funkcija je ta, da ta padec ublazi.
Kondenzator ima kapaciteto kot baterije, ampak zelo zelo manjso :) .
To pomeni, da ga moramo napolniti, kar naredimo tako, da spostimo tok skozi vanj. Kondenzatorji so razlicni z razlicnimi kapacitetami. Vecji imajo vecjo kapaciteto, torej bolj ublazijo padec voltaze s tem, da v tistem trenutku dajo svojo energijo. Manjsi kondenzator pa ima manjso kapaciteto in zato je ta efekt manjsi.
Torej iz tega vidimo, da nam kondenzator pomaga pri boljsih pospeških!!! :!:

priporocam 1000mikroFaradni kondenzator, ampak lahko tudi vecje. vecji potrebujejo vec casa za polnjenje (ampak to je zanemarljivo).

upam da sem komu pomagal,

lp, matej
AMK vrhe Sežana
http://www.amklub-vrhe.si
Uporabniški avatar
AGuRu
Naš človek :)
 
Prispevkov: 156
Pridružen: 11.11.2002, 14:19
Kraj: Sezana

OdgovorNapisal/-a AGuRu » 27.05.2003, 09:42

se to, kondenzator je oznacen na eni strani. Oznaceni del je (-)

jaz obcasno uporabljam 16v 4700microFarad kondenzator.

po domace povedano, so kondenzatorji dobri malce tudi za motnje.
AMK vrhe Sežana
http://www.amklub-vrhe.si
Uporabniški avatar
AGuRu
Naš človek :)
 
Prispevkov: 156
Pridružen: 11.11.2002, 14:19
Kraj: Sezana

OdgovorNapisal/-a Devil » 28.05.2003, 18:08

AGuRu hvala ti za razsvetlitev! :)
me pa se neki znima. mam robbe rocar regler (20A in do 16 ovojev) in me zanima kasn motor in s kolkimi ovoji lahko gor dam? pa se ce bi mi lahko kdo povedu ksno konkretno formulo za racunanje max amperaze ki jo lahko doseze motor (na konkretnem primeru).
Devil
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 06.03.2003, 21:43
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Elektro.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov

cron