BAJA 5B TEZAVE

Vprašanja in odgovori za začetnike ......

Moderatorji: nitro-s, Lojz

BAJA 5B TEZAVE

OdgovorNapisal/-a nitro monster » 10.02.2009, 20:20

Zanima me ce ima kdo iz MB BAJO ki bi ga prosil za pomoc in mu demonstriral kaj se dogaja z avtom oz. motorjem,sam nimam še toliko izkusenj z benz. motorji.Do zdaj sem vozil nitro pa sem malo presaltal na benz in evo ga,spet tezave.LP :((
Uporabniški avatar
nitro monster
Član
 
Prispevkov: 36
Pridružen: 08.11.2008, 23:35
Kraj: maribor

Re: BAJA 5B TEZAVE

OdgovorNapisal/-a rokec » 11.02.2009, 09:03

Opiši, kaj se dogaja z motorjem, pa ti bomo pomagali.
Uporabniški avatar
rokec
Naš človek :)
 
Prispevkov: 263
Pridružen: 09.11.2002, 20:39
Kraj: Gorica pri Slivnici

Re: BAJA 5B TEZAVE

OdgovorNapisal/-a mihah » 11.02.2009, 16:58

Preveri:

- stanje tesnil na vplinjaču in cilindru (da ne prihaja notri zrak)
- stanje filtra oziroma če so v motorju nečistoče
- pojdi nazaj na originalno stanje vplinjača
- dovod goriva/filter
- v vlažnem in mokrem hitro "zataji" tuljava za vžig
- preveri stanje svečke http://www.dansmc.com/Spark_Plugs/Spark ... talog.html

Če malo tule kaj prebereš, boš mogoče našel odgovor:
http://www.hpibajaforum.com/forum/forumdisplay.php?f=54

LP
Miha (začetnik z Bajo)
Sakura Racing XI Sport Master (Endurance, stock, mild modified, modified), Hyper GTB E, Tekno EB48, itd...
Uporabniški avatar
mihah
Forumski odvisnež
 
Prispevkov: 2683
Pridružen: 22.11.2002, 17:04
Kraj: Mengeš

Re: BAJA 5B TEZAVE

OdgovorNapisal/-a nitro monster » 11.02.2009, 23:25

Zadeva je sledeca:najprej,avto sem kupil rabljen tak da mi ni kaj znano kaksno je bilo utekanje ali vzdrzevanje motorja.Sprva je avto delal relativno noralno in tekoce sele po kaksnih dveh poskusih je pa prvic zabolil ko sem ga htel pospesit in nato crknil.Naslednjic je deloval brezhibno.Vceraj smo se sli spet malo naganjat in evo,dokler je bil se avto hladen oz. se ni dosegel delovne temp. je blo ok po kaksnih desetih min. segrevanja pa se je zacelo pri pospesevanju enostavno zamori.To sem nekoliko krat probal in vsakic isto z dodatkom da mi je zacel ugasat.Pri prostem teku pa se zaganja kot da bi mu dodajal in odvzemal plin kar semi ne zdi ravno normalno ce je na zacetku motor drugace deloval.Benz uporabljam 95 olje pa TTS.To bi blo zaenkrat to,hvala ze vnaprej za pomoc. :--?
Uporabniški avatar
nitro monster
Član
 
Prispevkov: 36
Pridružen: 08.11.2008, 23:35
Kraj: maribor

Re: BAJA 5B TEZAVE

OdgovorNapisal/-a rokec » 12.02.2009, 08:25

Ko se motor zagreje začne izgubljati kompresijo in s tem moč. Tećave ni mogoče odpraviti z nastavljanjem uplinjača. V večini primerov to pomeni, da ima glavna gred zračnost in je potrebno zamenjati ležaje in tesnila. Razdri avto pri sklopki in z roko preizkusi zračnost. Lamele sklopke se lahko premikajo ven in noter za cca 1 mm, gor in dol ali levo in desno se ne smejo premikati. Če se, je to znak zračnosti na glavni gredi.

Če ima motor res zračnost na gredi pomeni, da ima ta motor za sabo kar nekaj kilometraže. Verjetno bi bilo potrebno poleg ležajev zamenjati tudi komplet glave in bata. V tem primeru pa predlagam zamenjavo celotnega motorja.

Predlagam, da najdeš izkušenega modelarja, ki se ukvarja z bencinskimi modeli (in ne nitro ali elektro modeli), ki ti bo znal diagnosticirati težavo in pomagati. Virtualno boš težko rešil težavo.

Lep pozdrav

Srečko Bizjak
Uporabniški avatar
rokec
Naš človek :)
 
Prispevkov: 263
Pridružen: 09.11.2002, 20:39
Kraj: Gorica pri Slivnici

Re: BAJA 5B TEZAVE

OdgovorNapisal/-a nitro monster » 12.02.2009, 10:51

Hvala za nasvet zaenkrat,bom razdr in pogledal pa da vidimo.Hvala se enkrat javim kaj je narobe.
Uporabniški avatar
nitro monster
Član
 
Prispevkov: 36
Pridružen: 08.11.2008, 23:35
Kraj: maribor

Re: BAJA 5B TEZAVE

OdgovorNapisal/-a nitro monster » 12.02.2009, 22:52

Tak zdaj sem vse razdr in zgleda da nima nic lufta vsaj zgleda tak,uplinjac sem z benzom ocistil tak da to mi je ratalo.Se mi pa zdi da bi lahko tesnila pri uplinjacu bila ze bolj slaba tak da si jih bom sam izrezal.Zdaj pa me se nekaj zanima ce igra kaj vloge ce je na izpuhu slabo tesnilo ki ga bom tudi zamenjal in je okol izpuha mastno,ce bi lahko zaradi tega izgubljal kompresijo?Svecko sem tudi zamenja za novo NGK CMR6H ce je OK?Mesanco pa sem naredil 2dcl TTS-a na 5l benza bo ok?
Uporabniški avatar
nitro monster
Član
 
Prispevkov: 36
Pridružen: 08.11.2008, 23:35
Kraj: maribor

Re: BAJA 5B TEZAVE

OdgovorNapisal/-a rokec » 13.02.2009, 08:50

Odsvetujem kakršno koli domačo izdelavo tesnil. Cena kompleta tesnil je minimalna, zato kupi originalne. Svečke, ki jih uporabljamo so ponavadi NGK CMR7H. Nikoli ne delaj 5 litrov goriva, ki ti ga ne bo uspelo porabiti. Vedno naredi gorivo sproti, recimo 1 liter. Odsvetujem uporabo TTS-a. Uporabi resno dirkalno olje. Priporočam Slikolene Pro 2, v 2% mešanici, torej 20ml na 1 liter goriva. Kupi si menzuro in točno mešaj gorivo.

Čiščenje uplinjača ne bo kaj prida pomagalo. Lahko se ti zgodi, da narediš več škode kot koristi, če s tem nimaš izkušenj. Glede na opisane težave predlagam:

- zamenjava tesnil z novimi na vplinjaču in izpuhu
- uporaba svečke NGK CMR7H
- zamenjava vplinjača z Walbro WT-622
- uporaba kvalitetnega goriva oz. mešanice (20ml Silkolene Pro 2 na 1l bencina 95)
- nastavitev uplinjača na tovarniške nastavitve

Seveda obstaja možnost, da motor še vedno ne bo deloval kot je treba. V tem primeru se bo treba lotiti glave motorja.

Pri vsem tem pa obstaja nevarnost, da bo na koncu vsako takšno delno servisiranje motorja stalo skoraj toliko kot nov motor. Če z modelom nameravaš na kakšno tekmo, mu privošči nov motor.

Sicer pa vse kar potrebuješ za servis motorja dobiš tule http://dito-rc.com/motorji-in-oprema/cat_2.html

Lep pozdrav
Srečko Bizjak
Uporabniški avatar
rokec
Naš človek :)
 
Prispevkov: 263
Pridružen: 09.11.2002, 20:39
Kraj: Gorica pri Slivnici

Re: BAJA 5B TEZAVE

OdgovorNapisal/-a rokec » 13.02.2009, 08:56

Se opravičujem, v prejšnjem postu sem narobe napisal oznako uplinjača. Biti mora seveda Walbro WT-668 in ne 622.
Uporabniški avatar
rokec
Naš človek :)
 
Prispevkov: 263
Pridružen: 09.11.2002, 20:39
Kraj: Gorica pri Slivnici

Re: BAJA 5B TEZAVE

OdgovorNapisal/-a rokec » 13.02.2009, 09:03

nitro monster napisal/-a:Sprva je avto delal relativno noralno in tekoce sele po kaksnih dveh poskusih je pa prvic zabolil ko sem ga htel pospesit in nato crknil.


Tale stavek sem spregledal v prejšnjem tvojem postu. Kadar se avto prevrne na streho in avto sam doda plin do konca in nato crkne, rečemo temu, "da je pobegnil v iberture". Če se ti je zgodilo na opisan način, je definitivno potrebno zamenjati kompletno glavo motorja, torej bat, obroček, ležaj, cilinder in tesnila.
Uporabniški avatar
rokec
Naš človek :)
 
Prispevkov: 263
Pridružen: 09.11.2002, 20:39
Kraj: Gorica pri Slivnici

Re: BAJA 5B TEZAVE

OdgovorNapisal/-a nitro monster » 13.02.2009, 09:18

Hvala bom se zamenjal olje in svecko tesnila nato vse zmontiral in bomo vidli kaj se dogaja,sporocim!HVALA
Uporabniški avatar
nitro monster
Član
 
Prispevkov: 36
Pridružen: 08.11.2008, 23:35
Kraj: maribor

Re: BAJA 5B TEZAVE

OdgovorNapisal/-a Rooster » 14.02.2009, 01:44

Zdravo, nitro monster. Tudi jaz sem imel takšne težave. Ko je bil avto hladen, je še deloval normalno, ko pa se je motor segrel, je pri dodajanju plina izgubil moč in imel značilen mukajoč glas. Če si roko nastavil na izpuh, je bila roka premalo mastna. Pa sem imel nastavitve uplinjača čisto po navodilih. No, tudi meni je gospod velemojster rokec res "super" svetoval. Svetoval mi je, naj kupim nov motor, češ da je to že videl, in da motorju ni pomoči in takšne in drugačne bedarije. Seveda, če res nimaš izkušenj s takšnimi motorji in če imaš polno rit keša, potem res ne razmišljaš dosti in kupiš nov motor. Vendar, moram ti povedati, da moj motor sedaj deluje brezhibno in da me je popravilo stalo le nekaj centov. Tvoja rešitev se po mojem nahaja pod temo 1:5 DEZERT KING MOTOR TEŽAVE. Vendar naredi še nekaj, česar tam nisem opisal. Vsa tri tesnila pri uplinjaču premaži z obeh strani z LOCTITE-om in jih potem vgradi in ja, tesnila lahko komot narediš sam, če imaš material. Jaz sem jih in vse dela ok. Pri meni je brez loctita tudi z novimi tesnili pri uplinjaču še vedno vleklo zrak, zato NE POZABI tesnil premazati z loctitom. Najbrž obstajajo še drugačna maziva za takšne stvari, midva s Čurom sva takrat uporabila loctite, zato ker drugega pri roki nisva imela. Če pa tega ne znaš narediti sam, pa poišči najbližji servis mopedov ali kosilnic, pa ti bodo mojstri za šalo popravili ali našli vzrok, tudi če tiči kje drugje. Srečno!
Rooster
Novinec
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 25.10.2005, 11:29
Kraj: Novo mesto

Re: BAJA 5B TEZAVE

OdgovorNapisal/-a rokec » 14.02.2009, 09:06

Čestitam Rooster. Našel si univerzalno rešitev za vse probleme na bencinskih motorjih. Pa še zastonj je. Pa še nekaj imaš prav. Zadnjič sem zastonj javno delil nasvete. Od sedaj naprej vse zaračunavam. Uživajte v servisiranju motorjev.
Uporabniški avatar
rokec
Naš človek :)
 
Prispevkov: 263
Pridružen: 09.11.2002, 20:39
Kraj: Gorica pri Slivnici

Re: BAJA 5B TEZAVE

OdgovorNapisal/-a nitro monster » 14.02.2009, 19:20

Samo brez kregarije lepo prosim hvala ROOSTERU za nasvet vsak je dobrodosel hja vsak bi rad resil tezave z najmanjsim vlozkom ce pa ne gre drugac pa je terba tudi nekaj vlozit in truda in kesa.Upam da jo bom res kmalu resil saj me ze prsti srbijo :D ,hvala tudi ROKECU za nasvete saj mi je kr dost pomagal pri analiziranju problema.
Uporabniški avatar
nitro monster
Član
 
Prispevkov: 36
Pridružen: 08.11.2008, 23:35
Kraj: maribor

Re: BAJA 5B TEZAVE

OdgovorNapisal/-a nitro monster » 20.02.2009, 11:17

......naredil sem vse kaj je blo mozno od tesnil do svecke premazom LOCTITE 5920 tesnilom ciscenjem benz filtra,rezervarja in zamenjavo zracnega filtra.Prvih 5 do 7 min. je delal nato pa ista pesem in se huje zdaj sploh vec ne vzge tak da mi se samo preostane da nesem na servis mopedov ali kosilnic ce mi bodo tam lahko kaj pomagali. x(
Uporabniški avatar
nitro monster
Član
 
Prispevkov: 36
Pridružen: 08.11.2008, 23:35
Kraj: maribor

Re: BAJA 5B TEZAVE

OdgovorNapisal/-a jannyy » 20.02.2009, 14:39

Ko bo kakšen trening pred dirko v lj ali kjerkoli pejdi pa se bo ja našu nekdo ki ti bo pomagal. Ali pa se zmeni s kom iz tvoje bližine ki ima bajo.
Uporabniški avatar
jannyy
Forumski veteran
 
Prispevkov: 591
Pridružen: 19.07.2006, 13:39
Kraj: Koper / Škofije

Re: BAJA 5B TEZAVE

OdgovorNapisal/-a nitro monster » 26.02.2009, 21:09

........moram se pohvalit da je tezava odpravljena po zaslugi roosterja in da sedaj normalno deluje.Ceprav sem tesnila premazal z Loctite-ovim tesnilom se ni nic izboljsalo probal sem se zadnjo varianto preden bi se odlocil za zamenjavo motorja z Loctite lepilom in poglej,deluje ne mores verjet tak da hvala za nasvet.LP vsem skupaj.
Uporabniški avatar
nitro monster
Član
 
Prispevkov: 36
Pridružen: 08.11.2008, 23:35
Kraj: maribor


Vrni se na Pomoč začetnikom.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov

cron