Elektro novinec

Vprašanja in odgovori za začetnike ......

Moderatorji: nitro-s, Lojz

Elektro novinec

OdgovorNapisal/-a skyflyer » 21.11.2011, 11:50

Pozdravljeni!

Pred leti (15+) sem dirkal v 1:8 rally (Mantua) in C razredih (Serpent + Nova Rossi, ki še danes, na pol sestavljen leži v garaži), sedaj pa me mika, da bi zapeljal kakšen elektro avto po stezi. Zanimam se za predvsem cenovno ugoden vstop v elektro panogo, udeležil bi se pa tudi kakšne dirke (spomnim se odličnega druženja in zabave iz tistih časov).

Zato imam nekaj vprašanj: ali obstaja kakšna tekmovalna kategorija (1:10, 1:12, ...?), kjer se dirka izključno z nemodificiranimi (ali čim manj modificiranimi) vozili, kjer pride do izraza bolj vožnja kot brutalnost brezkrtačnih motorjev in pomožne elektronike? Je možno potrenitrati tudi kje pozimi (po možnosti v okolici Ljubljane)? Kakšen model predlagate?

Glede na to, da je moja RC oprema že precej stara (najstarejši oddajnik je star preko 25 let, najmlajši pa približno 15 let ;))) bom verjetno kupil vse kar v kompletu - razen če utemeljeno predlagate drugače (kot razumem današnjo sceno ni več kristalov in preverjanja kdo ima katero frekvenco? :) ). Iščem pa za začetek cenovno čim bolj ugodno varianto, bi si pa od oddajnika želel vsaj možnost nastavitve eksponentnih hodov in omejitev hodov.

Kako pa je z drift modeli? Ali se vsak 1:10 elektro avto "prelevi" v drift model z drugačno izbiro gum, ali so za tovrstno početje potrebni povsem drugačni modeli?

Če povzamem:
* iščem cenovno ugodno varianto (ali je ne vsi? ;))) -- vendar takšno, kjer se rezervni deli dobijo (prepričan sem, da bo model želel preizkusiti tudi moj sin, prepričan pa sem, da se bo model srečal tudi s kakšno trdo oviro ;))
* zanima me amatersko tekmovalno vzdušje (bolj tekmovanje v dobri družbi)
* okvirni stroški vzdrževanja (iz 1:8 C razreda se spomnim predvsem astronomskih stroškov :()
* kje kupiti model in opremo?

Hvala,
Miha.
Lp Miha V.
skyflyer
Član
 
Prispevkov: 61
Pridružen: 21.11.2011, 11:21
Kraj: Ljubljana

Re: Elektro novinec

OdgovorNapisal/-a GODFATHER » 21.11.2011, 22:38

Vse našteto ti lahko ponudim. Pokliči.
Dejan Šabeder
041578468
dejan.sabeder@gmail.com

SHEPHERD-NOSRAM-THUNDER TIGER-ASSOCIATED-NOVAROSSI-ENETTI
Uporabniški avatar
GODFATHER
Stara sablja
 
Prispevkov: 1568
Pridružen: 11.11.2002, 13:21
Kraj: Maribor

Re: Elektro novinec

OdgovorNapisal/-a nitro-s » 22.11.2011, 00:05

Pri nas v SLO je najbolj poceni dirkanje 1:10 elektro - kategorija Classic in pokal MAIR. :-bd


Priporočam ti:
- model 1:10 Xray T3R (cena cca 210€ samo za model). Tudi rez.deli so dobavljivi v Sloveniji (cca 7 dni, če ni zaloge).
- BK regler Speed Passion Cirtix ali Nosram, ...
- BK motor T13.5 Speed Passion ali Nosram, ...
- Lipo 2S 7.4V 5600 mAh Nano Tech Turnigy ali Nosram, ...

Model lahko naročiš pri RC HOBI ali TopRC.

Več si poglej tu na forumu ali pa me za nasvet pokliči. ;)
LP Stanko

GSM: 070 688-446 ___ E-MAIL: stanislav.kokol@triera.net

XRAY X4 2024 Stock - XRAY X12 2018 - BURI 2.2
Tamiya TT-02 - Tamiya TT-02R 21.5T
SANWA M17
Uporabniški avatar
nitro-s
____________________
____________________
 
Prispevkov: 3301
Pridružen: 15.11.2002, 01:30
Kraj: Maribor

Re: Elektro novinec

OdgovorNapisal/-a skyflyer » 22.11.2011, 00:29

Stanko,

hvala za nasvet. Takšne nasvete iščem. Vidim pa, da ste vsi ze precej v "profi" opremo usmerjeni, jaz pa bi za začetek morda nekaj cenejšega, saj ne bi spihal 400EUR za igračkanje v tem trenutku. Kasneje, če me prime, morda; verjetno lahko avto nadgradim ali pa kupim drugega, mar ne?

Ali se v kategoriji classic lahko vozi tudi z brushless motorji? Kaj pa stock? Zanima me predvsem kakšna omejena kategorija, kjer imajo avtomobili omejene zmogljivosti in so posledično cenejši.

Je nekaj takšnega kot LRP S10 BLAST (Mantua Model), ali XR2[1] popolna igračka s katero se naj niti ne prikažem? Je v tem (cenovnem) rangu še kaj interesantnega, kar bi se zadovoljivo vozilo?

Kako pa je z vožnjo pozimi? Ali je kje v SLO možno voziti 1:10 elektro v dvorani (na forumu sem zasledil da hodite v Avstrijo, sicer pa je bolj 1:12 in 1:18)?

Hvala,
Miha.

[1]: http://www.modelar.si/index.php?main_pa ... cts_id=188
Lp Miha V.
skyflyer
Član
 
Prispevkov: 61
Pridružen: 21.11.2011, 11:21
Kraj: Ljubljana

Re: Elektro novinec

OdgovorNapisal/-a nitro-s » 22.11.2011, 00:50

Mi v MB vozimo pozimi 1:18 OnRoad modele in organiziramo MSM prvenstvo.

V Classic kategoriji se vozi BK motorje.

To je poceni model :arrow: http://www.der-schweighofer.at/artikel/ ... karosserie
Slika

Naročiš ga lahko tudi v Sloveniji in rez. dele :arrow: http://www.meininger.si
LP Stanko

GSM: 070 688-446 ___ E-MAIL: stanislav.kokol@triera.net

XRAY X4 2024 Stock - XRAY X12 2018 - BURI 2.2
Tamiya TT-02 - Tamiya TT-02R 21.5T
SANWA M17
Uporabniški avatar
nitro-s
____________________
____________________
 
Prispevkov: 3301
Pridružen: 15.11.2002, 01:30
Kraj: Maribor

Re: Elektro novinec

OdgovorNapisal/-a Lojz » 22.11.2011, 10:36

V okviru MAIR Cupa se pripravlja Stock kategorija, ki naj bi omejila stroške. Če nam bo uspelo prepričati ljudi, da je to smiselno ... drugače se bo nadaljevala ''vojna opremljanja''.

Glede na to, da si ne želiš delati pretiranih stroškom in bi rad verjetno užival v hoiju in ne končal z dirko po prvih kvalifikacijah ali več šraufal kot vozil razmisli o nakupu rabljenega modela iz kvalitetnih materialov (karbon). Mislim, da lahko dobiš avto pod 100eur! Modelarji po Sloveniji jih imajo doma na policah in se jim samo prašijo ...

Letos na dirki v Mariboru se je spet pokazalo, da poceni plastični modeli niso dovolj zdržljivi in robustni za Slovensko sceno! Modelar je prišel na svojo prvo dirko z HPI modelom in mislim, da ni odpeljal nobene vožnje do konca. Zaključil je po kvalifikacijah, ko ni imel rezervnega dela, ki ga je perabil že v kvalifikacijah ... nikoli več ga nismo videli :(

LP, Lojz
Xray-REDS-Sanwa
Uporabniški avatar
Lojz
----------------------------
----------------------------
 
Prispevkov: 1120
Pridružen: 04.01.2007, 09:17
Kraj: Maribor

Re: Elektro novinec

OdgovorNapisal/-a mihah » 22.11.2011, 15:58

V zimskem času je sigurno zanimivo 1:18 in 1:12. V 1:12 so mali bolidi podobno kot C - grejo kot po tirnicah in se držijo podlage kot klop. Kar ni po C-jevsko je cena opreme, model je pač neka investicija, čeprav se dobi rabljene tudi po 50 €; nastavitev je malo in dejansko je originalna priporočena nastavitev čisto OK. Modeli so vzdržljivi in ne rabiš praktično rezervnih delov, če pa so večinoma enomestne številke. Poraba kompleta penc, ki pride od 12 -15 € je pa ca 2000-3000 krogov.
Oprema - servo, motor, regler je tudi poceni <100 Euro. Če imaš čas pridi ta vikend v Rečico ob Savinji pogledat te male bolide. Ob tvojem povratku si ob priložnosti omisli malo boljšo 2.4 GHz komando, vsekakor pa investiraj v soliden polnilnik (za 100 € dobiš že "raketo"). Polnilnik in komanda sta malo bolj trajni investiciji. To bi bilo na kratko.

LP
Miha
Sakura Racing XI Sport Master (Endurance, stock, mild modified, modified), Hyper GTB E, Tekno EB48, itd...
Uporabniški avatar
mihah
Forumski odvisnež
 
Prispevkov: 2683
Pridružen: 22.11.2002, 17:04
Kraj: Mengeš

Re: Elektro novinec

OdgovorNapisal/-a skyflyer » 22.11.2011, 17:57

Miha,

kje pa se dobi rabljene (in ugodne) 1:12 avtke? Ebay? (prosim za namig kaj naj iščem, ker modelov / proizvajalcev ne poznam). Videl sem tudi tvoj prispevek na temo sestavljanja avta. Se da te avte voziti tudi zunaj, na asfaltu, ali so zgolj indoor?

Kakšno oddajnik pa predlagaš? Na trgu je ogromno izbire. Od meni popolnoma neznanih znamk (Thunder Tiger, ERL, LRP) do tistih ki so v modelarstvu že desetletja (Futaba, Graupner/JR...).

Moja želja je, da bi za sam avto investiral nekje do 150EUR (avto+motor+regler+1 baterija), potem pa še dokupim oddajnik/sprejemnik in polnilec za LiPo (za NiCD, NiMH ga pa že itak imam) ali alternativno nekje 200 EUR za komplet (brez polnilca).

Gledal sem celo ebay.de, kjer se najde kakšen starejši model (a la xray t2), vendar večinoma pošiljajo samo po Nemčiji.

LP,
Miha.
Lp Miha V.
skyflyer
Član
 
Prispevkov: 61
Pridružen: 21.11.2011, 11:21
Kraj: Ljubljana

Re: Elektro novinec

OdgovorNapisal/-a mihah » 23.11.2011, 00:48

Živjo,

rabljene modele lahko pregleduješ na: ebay.at, ebay.de, moosi masters, rc-web.at, rcweb.de. Včasih je dobro stopit preko emaila neposredno v stik s prodajalcem v kolikor ima označeno da pošilja samo po Nemčiji. Jaz sem že pred leti enega hitro prepričal, da mi model pošlje v Slovenijo potem ko sem mu plačal par euro več.

Žal so avti 1:12 specialke in vozne le bolj ali manj po tepihu. Da se tudi zunaj, vendar mora biti asfaltna podlaga v prvovrstnem stanju, to pa je samo na urejenih progah.

Pri oddajniku ne šparat, osebno prisegam na Futabe. Dobi kako rabljeno 3PM 2.4 GHz , solidna naprava.


LP
Miha
Sakura Racing XI Sport Master (Endurance, stock, mild modified, modified), Hyper GTB E, Tekno EB48, itd...
Uporabniški avatar
mihah
Forumski odvisnež
 
Prispevkov: 2683
Pridružen: 22.11.2002, 17:04
Kraj: Mengeš


Vrni se na Pomoč začetnikom.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov

cron