Brezžična CCD kamera na modelih avtov, čolnov in letal

Razprave o raznih projektih, ki jih imamo še v glavah ali celo že na papirju...

Moderator: frank11

OdgovorNapisal/-a kavka » 01.10.2004, 10:25

Nic akumulatorjev (napajanje od zgoraj). Problem so sicer izgube, samo, ce je kamera kolikor toliko obcutljiva, je dosti kaksnih 10W, se pa da lepo resit z Ledicami. 100m je bilo misljeno komplet kabel, globina bi bla pa do ene 50m. Glede semeringov, bo pa treba pogruntat, kaj uporabljajo pri podvodnih scuterjih.
LP Gorazd
Uporabniški avatar
kavka
Naš človek :)
 
Prispevkov: 100
Pridružen: 30.08.2004, 11:24

OdgovorNapisal/-a Slowfly » 01.10.2004, 23:42

Zadnje leto delam v službi - poleg vsega ostalega seveda - daljinsko vodeno kamero -robota , za TV-kontrolo podzemnih cevovodov , od profila 200 mm naprej. Pravzaprav posodabljam cca 30 let staro IBAK-ovo kamero , pa je bilo stroškov za cca 1,5 Mio SIT . Kar naprej se mi pojavljajo novi problemi , ko rešim enega se takoj pokažeta vsaj dva nova. Pa bo vsaj upam , čez kak teden projekt pri koncu, stvar pa bo delala tako kot sem si zamislil.
To sem zapisal zato , da boste vedeli , da prekleto dobro vem o čem govorim.
Kamera o kateri sem pisal prej , samo včasih mora preko kakega sifona v cevi , v katerem je ostala voda. Nikoli več kot pol metra globine , pa so že pri profesionalnih izvedbah težave s tesnjenjem. V morju , na globini 30 m (kolikor vem se globje navadni potapljači naj ne bi potapljali ), pa težave lahko množiš s faktorjem 1000. Kabli za te zadeve so strogo namenski (signalne žile , napajalne-močnostne žile , ter koaksialni vodnik za prenos video signala , nosilnost od 300 kg dalje), dragi kot žafran - 100 m takega kabla je od 3000 € dalje. Dobavljivi pa so samo kot rezervni deli pri proizvajalcih kamer za kontrolo podzemnih cevovodov. Potem so tu posebni visokotlačni vodotesni konektorji. Materiali morajo biti vsi INOX. Obdelava zelo natančna , zaradi tesnjenja , saj mora kamera-podmornica biti razstavljiva. Pojavi se še problem stabilnosti , če je v ohišju nadtalak (kar bi bilo priporočljivo), je problem regulacije tega nadtlaka. Problem je tudi kako zagotoviti nevtralen vzgon na vseh globinah. Osvetljevanje z LED diodami sem imel tudi sam v mislih pri svojem projektu , vendar se ne obnese , zaradi neusklajenosti barve svetlobe LED-ic in barvne občutljivosti kamere. Splošno dobavljive CCD kamere namreč skoraj ne zaznavajo svetlobe BELIH LED diod. Tisto kar z očesom normalno vidimo , CCD modul skoraj ne zaznava (preveril) , torej je treba uporabiti halogenske svetilke. Pogonski elektromotor(ji) naj bi vili za napetost okrog 40 - 48V enosmerne , zaradi čim manjših tokov pri enaki moči , in s tem posledično manjših padcev napetosti(zadostuje tanjši presek kabla)Enako naj bi bile vezane baterije svetilk ( če so 12 V - štiri zaporedno - 48 V)
Zakaj 48 V ? Zato , ker je to najvišja dopustna (varna) napetost , za delo v vlagi oz vodi. Za smogradnjo celotne naprave je treba imeti kar cel spekter specialnih znanj. Dobro poznavanje elektronike , struženja , varjenja Inox materialov .... Pa še lastno stružnico (ne kakšno namizno) itd...... Tudi monitor na katerem bi gledal sjiko podvodnega sveta , mora biti posebne izvedbe , sicer bo zaradi soli ki je je na morju povsod dosti ( za elektroniko pa itak vedno preveč) , kmalu samo še za v morje. Enako je z vso krmilno elektroniko.
Možnosti , da bo zadeva kdaj zdovoljivo operativna so precej majhne.
Kdor se ima vsaj malo rad in ni popoln mazohist , se bo zadevi izognil na daleč. Verjetno sem kakšno stvar pozabil omeniti , vendar je že to kar nisem pozabil več kot preveč.

lp
Uporabniški avatar
Slowfly
Naš človek :)
 
Prispevkov: 339
Pridružen: 09.06.2003, 01:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Kroko » 02.10.2004, 02:34

Howgh Slowfly

točno to sem hotel povedati, le ne tako direktno. Sam sem potapljač in sem, med drugim, poskusil skontruirati in narediti navadno baterijsko svetilko. Problemov sem imel 100/h in na koncu se je pokazalo, da je kupljena cenejša. Samo za primer - na 40m globine o-ring ne prenese stranskega pritiska saj ga vedno spodmakne, pa je lahko ležišče še ne vem kako natančno izrezkano.
Uporabniški avatar
Kroko
Naš človek :)
 
Prispevkov: 359
Pridružen: 01.04.2004, 19:06
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kavka » 04.10.2004, 07:40

Lampa je ena doma narejena preizkusena na 40m+, dela brez problema.
Trenutno je v izdelavi ohisje za kamero (komplet aluminij) in pa rebreather (zaprti krog).
Mal sem sicer ze "zgublen" pri elektroniki (se bom pocasi spomnil), drugace pa nimam problemov orodje je na sihtu svasajo mi pa drugi.
Delam pa skoraj vedno iz aluminija (inox je pretezak). Oksidacija ni problem, samo eloksirat je treba mal drugace (tiste par kosov mi ze vrzejo zraven, ko delajo kaksne komade za jadrnice).
LP Gorazd
PS drugace je pa kamera z monitorjem in 100m kabla okol 1000EUR.(na zalost brez pogona)
Uporabniški avatar
kavka
Naš človek :)
 
Prispevkov: 100
Pridružen: 30.08.2004, 11:24

OdgovorNapisal/-a Kroko » 04.10.2004, 11:00

Homemade rebreather :?:

A si res upaš :?:

Za zatesnitev osi pri velikih globinah uporabljajo nakakšno magnetno sklopko. Če si prav predstavljam je povezava samo preko magnetov in ohišje ni preluknjano.

Obstajajo pa tudi neki posebni semeringi za DPV, pa ne najdem linka.
Uporabniški avatar
Kroko
Naš človek :)
 
Prispevkov: 359
Pridružen: 01.04.2004, 19:06
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kavka » 04.10.2004, 11:50

Ravno to me zanima Semeringi za DPV!
Z magnetiti imam reseno stikalo pri lampi...To ni problem, ko pa potrebujes pogon :?: .
LP Gorazd
DIY CCR, pa tud ni ravno nek bav bav. Scruber iz plastike, dva meha za vodo (protipluca), cevi kupis Dragerjeve (Ray), za monitor O2 pa VR3+ se vsaj dva sezorja+ voltmetra. Dodajanje O2 in diulen (manual- ventil za suho obleko ali BC), se bolje pa da za diulen vzames se eno drugo stopnjo, pa namesto membrane so protipluca (ADV).
Je pa trajal, vseeno dve leti, preden sem vse pregruntal.
Uporabniški avatar
kavka
Naš človek :)
 
Prispevkov: 100
Pridružen: 30.08.2004, 11:24

OdgovorNapisal/-a Kroko » 04.10.2004, 13:19

Pri enem od priizvajalcev DPV sem zasledil ime firme, ki izdeluje "shaft seals" in na njihovi strani je mali miljon raznih semeringov.

Bom še enkrat poiskal.
Uporabniški avatar
Kroko
Naš človek :)
 
Prispevkov: 359
Pridružen: 01.04.2004, 19:06
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Jurček » 06.03.2006, 01:04

Tole si poglej če ti bo kej pomagal :D
http://www.humminbird.com/products.asp?ID=387
Lep pozdrav! Jurček
Uporabniški avatar
Jurček
Novinec
 
Prispevkov: 15
Pridružen: 03.04.2005, 21:09
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a MBX-5 » 15.08.2006, 10:03

a je mogoč vretn da si se zmotu zard cene za kamerco
lp SEPI mobi:051216683
Uporabniški avatar
MBX-5
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 16.01.2006, 21:18
Kraj: Ljubljana

Prejšnja

Vrni se na Projekti

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov

cron