Izdelava CNC stroja

Razprave o raznih projektih, ki jih imamo še v glavah ali celo že na papirju...

Moderator: frank11

Izdelava CNC stroja

OdgovorNapisal/-a Borut » 09.12.2004, 20:21

Samograditelji!

Pod temo "CNC stroj" se je našlo več PM sporočil, ki ne spadajo v tisto temo. Zato prosim vse, da se vključijo v to.

Kakšen stroj izdelujete?

Kakšna vodila boste uporabili?

Kako velik bo?

Kako ga boste krmilili?

Kaj boste izrezovali?

....



Mogoče je ta tema bila, pa je ne najdem.

LP Borut
Borut
Član
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 01.06.2004, 13:08
Kraj: Mlajtinci

cnc

OdgovorNapisal/-a Jošt Kozorog » 10.12.2004, 13:30

Jaz in prijatu bi poskusla:

-cnc stroj z x,y smerjo pomoznosti tudi z!

-velikost mize naj bi bila a3 formata

-vodila naj bi bila polzasta( za x smer na obeh straneh(2 motorja), za y smer pa eno vodilo z enim motorjem)

-rezal naj bi(ce kdaj bo :? ) aluminij, pleksi steklo, karbonske plosce... verjetno pa ne ergala!

-krmiljen naj bi bil preko računalnika :D

zaenkrat še zbirava dokumentacijo zato lepo prosim da kdo ki ima kaj izkusenj v tem podrocju naj prosim pomaga!


lp, bostjan :P
PES KI LAJA, NI ZADOSTI KUHAN... Kitajski pregovor...
Uporabniški avatar
Jošt Kozorog
Naš človek :)
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 21.10.2003, 12:11
Kraj: Sežana-Ljubljana

cnc

OdgovorNapisal/-a Jošt Kozorog » 10.12.2004, 13:33

aja! opravičujem se borutu za tratenje časa, in se mu zahvaljujem da mi je dal moznost si zadevo ogledat u zivo!

Obstajajo se kakšni samograditelji? na dan z idejami!




lp, bostjan :D
PES KI LAJA, NI ZADOSTI KUHAN... Kitajski pregovor...
Uporabniški avatar
Jošt Kozorog
Naš človek :)
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 21.10.2003, 12:11
Kraj: Sežana-Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Borut » 10.12.2004, 16:47

Haase - CUT 2000 ima v vsaki smeri po en motor. X smer ima na vsaki strani 1 vodilo in vijak, ki sta med seboj povezana z jermenom. Na sliki se to vidi.

Tipi motorjev - Nanotec Munich:

X - ST5818L3008
Y - ST5818M3008
Z - ST4018M1206

LP Borut
Priponke
cut2000.jpg
cut2000.jpg (5.47 KiB) Videno 15799 krat
Borut
Član
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 01.06.2004, 13:08
Kraj: Mlajtinci

OdgovorNapisal/-a Bor » 11.12.2004, 16:04

Tipov motorjev sicer ne poznam, so pa verjetno koračni.

Jaz sem enkrat naredil vmesnik za LPT port, ki mi je znal krmiliti 6 koračnih motorjev, in software zanj. Vse skupaj sem uporabil za izdelavo talnega robota z robotsko roko. Koračni motorji so bili unipolarni, iz 5.25" disketnikov.

Kolega pa je v istem času naredil ploter, kar je še bolj podobno. Znal je risati .plt datoteke.

LPT port ima 8 izhodnih in 4 vhodno-izhodne nožice. To je dovolj za krmiljenje treh unipolarnih koračnih motorjev, če nimaš kakih vhodov. V primeru rezkalnika s koračnimi motorji bi bilo dobro imeti na vsaki osi še mikrostikalo za inicializacijo. V tem primeru se lahko (vsaj jaz sem se) poslužiš enostavnih vezij, ki se jim menda reče zapah (latch). S tem lahko shraniš pozicijo motorja v sam zapah, v tem času pa krmiliš druge motorje (torej vpisuješ pozicijo v zapah, ki deluje kot nekakšen pomnilnik). V glavnem, vse skupaj je zelo enostavno in ob primernem časovnem multipleksiranju lahko vsi motorji delujejo navidez istočasno.

Aja, pa rabiš še ene ojačevalce, ki ti TTL nivoje dvignejo na 12V in primerne tokove.

Če te zanima, lahko pogledam točno, katera so ta vezja (so zelo poceni in lepo delujejo skupaj), lahko pa vprašaš še kaj v zvezi s tem. Sicer nisem elektronik, je pa bila elektronika včasih moj hobi.

Upam, da vsega tega že ne veš, ampak sigurno se najde kdo, ki tega še ni vedel in ga bo mogoče zanimalo.

LP, Damjan
Včasih je bolje imeti mir, kot pa imeti prav!
Uporabniški avatar
Bor
Naš človek :)
 
Prispevkov: 216
Pridružen: 02.09.2003, 14:03
Kraj: Ljubljana / Velenje

OdgovorNapisal/-a legenda » 11.12.2004, 16:05

Zares izčrpne informacije o cnc rezanju stiroporja in njemu sorodnih stvari boš našel na http://www.8linx.com/cnc/
Ni težko uspeti. Razumeti zakaj je mnogo težje.
legenda
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 25.10.2004, 14:10
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Borut » 11.12.2004, 18:24

Podatke o motorjih najdeš pod: http://www.nanotec.de - koračni motorji
LP Borut
02-5-38-15-15, 031-38-15-15, elektro.talian@siol.net
Borut
Član
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 01.06.2004, 13:08
Kraj: Mlajtinci

OdgovorNapisal/-a legenda » 12.12.2004, 09:08

Še informacije o rezanju stiroporja na http://www.tekoa.com
Ni težko uspeti. Razumeti zakaj je mnogo težje.
legenda
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 25.10.2004, 14:10
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a TECHNiC » 30.12.2004, 22:46

Mene pa zanima, če bi se dalo uporabiti navaden elektromotor z reduktorjem in povratno informacijo(mikro stikalo, ki se aktivira na vsak obrat).

Ali pa servo, ki bi mu odstranil povratno informacijo, sepravi potenciometer. A bi to sploh delovalo?

Namen imam zgraditi en preprost CNC(ni nujno, da bo CNC)rezalnik. Zaenkrat je še vse v glavi in računalniku. Doma sicer imam štiri koračne motorje iz printerja, pa kontakte sem tudi malo poštudiral(1 uro testiranja v delavnici). Pa če kdo pozna zeeeeloooo preprost gonilnik za en koračen motor, ga lahko pošlje po PM?

Rezal bom les in aluminij(gor bo vpet precizni vrtalnik in posebna rezalna glava). Krmiljen bo po x in y osi. Krmilil ga bom preko računalnika ali namesto koračnih motorjev kar jaz.

LP!
LP, Tomaž
Uporabniški avatar
TECHNiC
Naš človek :)
 
Prispevkov: 348
Pridružen: 20.06.2004, 17:35
Kraj: Senovo

OdgovorNapisal/-a Bor » 23.01.2005, 17:15

Če maš koračne motorje, jih kar uporabi. Z navadnimi, ki bi bili natančni na en obrat, ne bo dobro.

Kake motorje maš to? Koliko priključnih žic imajo? Če jih imajo 5, potem so unipolarni in jih ni težko krmilit. Črna ali rjava je ponavadi masa, kamor priključiš -. Na ostale 4 priključke zaporedoma priključuješ + in motor se vsakič zavrti za 1 korak. Če to delaš dovolj hitro, se motor vrti. Lahko pa se greš polovične korake, kjer najprej priključiš prvega, nato prvega in drugega skupaj, nato samo drugega, pa drugega in tretjega skupaj... Tako dobiš t.i. half stepping. Za tako krmiljenje rabiš samo "ojačevalno" vezje, ki ga priključiš direkt na LPT port in ga sprogramiraš, da ti daje tako sekvenco (recimo v Pascalu je zelo enostavno, če nisi za kak Linux). Te čipe imam nekje na enem vezju, tako da ti lahko povem, kateri so. Dela super!

Bipolarne motorje (4 žice) je bolj komplicirano krmiliti in rabiš bolj specializirane krmilnike, ampak spet ne preveč. Obstajajo zelo enostavni krmilniki, ki jim določiš (z enim vhodom) smer, potem pa spustiš impulz na drug vhod, ostalo pa opravijo sami. Vprašaj Google!

Če te zanima, mam eno skripto o krmiljenju koračnih motorjev sprintano. Je kar zajetna, ampak rabiš samo en mali del tega, kar je notri.

Mogoče se tudi sam spravim delat kak CNC rezkar, samo čas moram najti.

LP, Damjan
Včasih je bolje imeti mir, kot pa imeti prav!
Uporabniški avatar
Bor
Naš človek :)
 
Prispevkov: 216
Pridružen: 02.09.2003, 14:03
Kraj: Ljubljana / Velenje

OdgovorNapisal/-a TECHNiC » 24.01.2005, 15:42

Če majo unipolarni 5 žic, potem mam unipolarne. Če imaš tisto vezje, se ga ne bi branil. :) In to se potem priklopi preko printer kabla?

Krmiljenje je tako kot si povedal; en kontakt je masa, ostale sem pa zaporedno prikrapljal in se mi je vrtel, sicer po zelo majhnih korakih.(to je tista ena ura v delavnici). Daj te bom kontaktiral naprej preko PM.

LP!
LP, Tomaž
Uporabniški avatar
TECHNiC
Naš človek :)
 
Prispevkov: 348
Pridružen: 20.06.2004, 17:35
Kraj: Senovo

OdgovorNapisal/-a AboxDC » 20.05.2005, 12:15

Hm a morda kiri ve kje se da kaj poceni nabavit (lahko tudi rabljeno), cnc za rezkanje kovine, namreč bi rabil za izrelavo krmil itd
SLO-202: V7,5; V15
S56ZCM

"Uporabljam 50, 56, 85 kanal;) in radioamaterski band"
linux_plus@email.si
Uporabniški avatar
AboxDC
Član
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 30.01.2005, 20:15
Kraj: Maribor / Ljutomer

OdgovorNapisal/-a Slowfly » 20.05.2005, 21:17

AboxDC napisal/-a:Hm a morda kiri ve kje se da kaj poceni nabavit (lahko tudi rabljeno), cnc za rezkanje kovine, namreč bi rabil za izrelavo krmil itd


Najprej definiraj , kaj je zate poceni . Kakšno kovino misliš rezkati , kakšne debeline ? Samo izrezovanje , ali profilno rezkanje ....?

lp
Uporabniški avatar
Slowfly
Naš človek :)
 
Prispevkov: 339
Pridružen: 09.06.2003, 01:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a AboxDC » 20.05.2005, 22:42

Nekaj do 1 milion sit, Rezkal pa bi večinoma aluminij, do debeline 30mm z možnostjo profilnega rezkanja. Pravzaprav ni nujno da je cnc lahko je navaden manualni rezkar. samo da nebom več drugim sitnaril, če mi lahko kaj nardijo....

lp
Denis
SLO-202: V7,5; V15
S56ZCM

"Uporabljam 50, 56, 85 kanal;) in radioamaterski band"
linux_plus@email.si
Uporabniški avatar
AboxDC
Član
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 30.01.2005, 20:15
Kraj: Maribor / Ljutomer

OdgovorNapisal/-a drejc » 27.05.2005, 00:04

Poceni se dobijo kitajski rezkalni stroji, že od 1000Eur, seveda navadni, potem se dobijo kake predelave na koračne motorje, oziroma krmiljnje na osnovi PC. Za keke male stvari, kjer ni potrebno neke natančnosti so take zadeve kar dobre. Aluminiju so tali stroji sigurno kos.
Jaz bi si za milijon ali pa verjetno malo več pogledal kakšne rabljene cnc stroje, ali pa povrašaj na tem naslovu:
http://www.diverse-gb.si/cnc.htm
Ker pa vidim da si iz Maribora pa najbolje da si greš polgedat v Elektrokovino orodjrano, kjer bo tudi licitacija.

Lp
drejc
Novinec
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 19.11.2004, 19:38
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Slowfly » 27.05.2005, 00:33

Mogoče boš pa tukaj našel kaj primernega.
http://www.step-four.at/

lp
Uporabniški avatar
Slowfly
Naš človek :)
 
Prispevkov: 339
Pridružen: 09.06.2003, 01:37
Kraj: Ljubljana

CNC

OdgovorNapisal/-a Ultimate » 30.06.2005, 23:13

Pozdravljeni,

sam sem se lotil projekta izdelave CNC stroja, elektronika torej optokopler, napajalnik, krmilnik, ter relejna plošča mi delujejo perfektno, te zadeve sem že zmontiral v ohišje in ga primerno opremil, za motorje pa uporabljam MAE bipolarne z 200 koraki in možnostjo polovičk.

Za program pa uporabljam PC-NC.

Zdaj še me čaka mehanika katera je že narisana 3D v CAD.

Vsi tisti, ki me pa poznate pa veste, da imam neprestane probleme z pomanjkanjem prostega časa ... :roll: :D :D :D

Slika

Slika

Načrt še ni dokončan, v planu pa so že nove ideje izboljšanja itd. itd.

Vse, ki bi vas o samogradnji kaj zanimalo, mi prosim napišite na pm.

lp Damjan
Uporabniški avatar
Ultimate
Novinec
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 13.10.2004, 12:38
Kraj: Ptuj - okolica

OdgovorNapisal/-a Borut » 01.07.2005, 13:24

Izgleda lepo!

1. Katere čipe si uporabil (L297, ...)?
2. Mogoče lahko daš še kakšno sliko elektronike od blizu?
3. Kakšne so mere stroja?
4. Sam ti lahko pomagam z merami Haase CUT 2000. Motorje sem že zapisal zgoraj.
LP Borut
02-5-38-15-15, 031-38-15-15, elektro.talian@siol.net
Borut
Član
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 01.06.2004, 13:08
Kraj: Mlajtinci

cnc

OdgovorNapisal/-a Ultimate » 05.07.2005, 13:13

Elektronika je dobro znana z čipi l297, l298 ...

Slike od elektronike, bolj od blizu :lol: še moram naredit ...

Mere stroja x800xy600mm

Damč
Uporabniški avatar
Ultimate
Novinec
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 13.10.2004, 12:38
Kraj: Ptuj - okolica


Vrni se na Projekti

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov

cron