Napisal/-a ultralajt » 24.07.2005, 15:51
Model z ugasnjenim motorjem, torej v jadralnem letu VEDNO pada skozi okoliški zrak navzdol.
Če se ta zrak kamorkoli giblje (levo desno gor, dol, sem, tja...počez...) je njegovo gibanje (gledano na zemljo kot referenco) samo seštevek hitrosti in smeri letenja letala skozi zrak in hitrosti in smeri premikanja zračne mase v kateri se model nahaja.
Če naleti letalo na dvigajoči zrak, se bo z njim začelo dvigati.
Predstavljaj si, da si v liftu postaviš lestev. Nato zlezeš na najvišjo stopnico. Sedaj pa vsako sekundo stopiš na eno stopnico niže, dokler ne prideš na tla lifta. Recimo, da tako vsako sekundo izgublja višino tvoje jadralno letalo v mirnem zraku.
Sedaj spet zlezi na zgornjo stopnico lestve in pritisni tipko na liftu za gor. Lift se začne vzpenjati, ti pa vsako sekundo stopi eno stopnico na lestvi niže. To sedaj predstavlja letenje tvojega modela v dvigajočem zraku.
Torej model v zraku še vedno pada (enako tvojemu sestopanju z lestve) a ker se lift dviga zelo hitro, si čeprav si v 5 sekundah prišel po lestvi na tla, vseeno prišel dve, tri nadstropji više v stolpnici.
Se pa pojavi ena mala nevšečnost pri modelu ko zavijamo v veter ali pa stran od vetra. Ker ima model neko svojo vztrajnost (noče kar takoj pospešiti ali pa zavreti), se nam zgodi, da ko zavijemo v veter, model ne zabremza naenkrat, zato ima glede na veter nenadoma večjo hitrost, zato krilo naredi več vzgona kot je potrebno in model se vzpne...pridobi nekaj višine. Ko pa z modelom sedaj obrnemo z vetrom..veter v rep, pa bi moral model nenadno pospešiti...ker ima vztrajnost, se malo obotavlja..nastane primankljaj hitrosti, kar povzroči tudi premalo vzgona na krilu in model nam zaradi tega nekoliko potone.
Ampak s pravilno pilotažo, ko vemo kaj nas čaka če obračamo v veter ali stran od njega, se lahko pripravimo na to, in lepše izpeljemo zavoj.
Veliko je tega za povedati, a zaenkrat naj bo to dovolj.
Zanimivo je, če si predstavljamo, da je zrak, ki nas obdaja ena reka, mi pa stjimo na njenem dnu. Ko veter piha, si zamislimo da je to voda, in si na ta način lahko v mislih ponazorimo, kje se bi v vodi delali vrtinci (drevesa, hiše, bregovi, grape...itd...) in se potem z modelom ko letimo poizkušamo zadrževati tam kjer mora "voda" teči navkreber preko vzpetine, ter se izogibati "tolmunom in slapovom z vrtinci".
LP Mitja