Eno vprašanje?

Vse o modelih letal : nastavitve, barvanje, izkušnje, izboljšave, pomoč ...

Moderator: blisk

Eno vprašanje?

OdgovorNapisal/-a AndrejG » 26.05.2004, 20:32

Rad bi naredil nekaj podobnega kot je na sliki. Padalo imam od zmaja, katerega mere so 140 X 54. Je to izvedljivo? Žal pa o pogonih in plopelerjih v letalstvu nimam blage veze :cry:

Vse ideje so dobrodošle :wink:

Hvala
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
LP, Andrej
Uporabniški avatar
AndrejG
----------------------------
----------------------------
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 06.06.2003, 12:52
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a MC GAYVER » 26.05.2004, 20:40

padalo od zmaja pod to verjetno misliš na padalca ki se akrobatsko vozijo v vetru s pomočjo 4 vrvic kot zmaj

za resnejšo pomoč potrebujem več informacij

1 ali je padalo profilirano
2 ali si ga že kdaj obtežil in spustil kot skakalno padalo
3 v koliko vrstah po globini imaš vrvice ki skrbijo za obliko padala
4 kaj pričakuješ od letalne naprave

v naprej pa ti povem da je poseg kar zahteven in če nimaš dosti znanja o padalih boš imel precej problemov
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Stara sablja
 
Prispevkov: 1522
Pridružen: 06.03.2003, 18:18
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a AndrejG » 26.05.2004, 20:57

To je to "padalo" zmaj

Na vsaki strani gre ven 11 vrvic. Kaj pričakujem? Samo da leti in se da kontrolirat. Nič kaj posebnega. S tem bi se rad samo malo igral ob nedeljah. :D
Obtežil pa ga bom jutri, ker danes je že tema. Bom pa še kasneje dal gor slike tega zmaja.
Skylon

Lenkbarer Parafoil-Stauwinddrachen (Matratzendrachen) mit 14 Windkammern. Hervorragende Flugeigenschaften bei leichtem bis mittlerem Wind. Extravagantes Flugbild durch die ungewöhnliche Form und die auffallenden Regenbogenfarben.Ohne Stäbe, dadurch kleinst zusammenlegbar. Hervorragend für drachenflugbegeisterte Kinder geeignet. Ideal für Reise und Urlaub.


Ausführung: Zweileiner
Größe: 140 x 54 cm
Material: Leichtes, reißfestes Ripstop-Nylon,
14 Zellen.
Inklusive:
2 Spulen mit je 25 m Schnur aus Dacron.
Karabinerhaken und Winkel.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
LP, Andrej
Uporabniški avatar
AndrejG
----------------------------
----------------------------
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 06.06.2003, 12:52
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a AndrejG » 26.05.2004, 22:29

Še slika tega zmaja "padalo"
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
LP, Andrej
Uporabniški avatar
AndrejG
----------------------------
----------------------------
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 06.06.2003, 12:52
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a ultralajt » 27.05.2004, 08:21

Živjo!

Morda ti lahko tudi tole pomaga:

The data of the Paramotor is:

Wing: Made by Ripstop nylon, 3,00m wingspan x 0,9m chord.

Engine: O.S. 46La (Glow)

Fuel tank: 6oz, (is enought to 10 min of flight)

Prop. 11x6 Pusher

Total Weight: 2,5 kg

Velocity: no more than 10 km/h

Sevos: 3 Futaba Standard (S148) two for the direction (on the horizontal bar) and one for thrust. Fly the paramotor is very easy because it is very slow and and the CG is very low, so the "bird" is very stable... to going up you need to increase power to going down you need to decrease power.

To mi je napisal kolega iz Brazilije o svojem "paramotorju"..na slikah izgleda skoraj kot kak tapravi. Je pa pojamral da zadeva leti zelo počasi in v vetru že kar v "rikverc"...
Sicer pa se mi zdi tvoje krilo boljše ampak verjetno se boš namučil preden boš zadevo postavil pot tapravi vpadni kot da bo dobro letelo.

Poizkusil bom tule pripeti zipano datoteko (če mi bo ratalo) s slikami njegovega modela, kjer se lepo vidi kako je rešil krmiljenje ter kako je enostavno a zelo realistično ponazoril "tricikel" na katerem sedi mala lutka pilota (kot en motorist s čelado)

LP Mitja
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
ultralajt
Forumski veteran
 
Prispevkov: 913
Pridružen: 07.04.2004, 16:35

OdgovorNapisal/-a ultralajt » 27.05.2004, 08:28

Nisem mogel vseh slik stlačiti v 180 kb, zato pripenjam samo še eno sliko tule ki kaže kako je narejen tricikel.
LP Mitja
P.S.: če mene vprašaš, je to sicer atraktivna zadeva, ki pa se bi je najbrž hitro naveličal....
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
ultralajt
Forumski veteran
 
Prispevkov: 913
Pridružen: 07.04.2004, 16:35

OdgovorNapisal/-a MC GAYVER » 27.05.2004, 08:29

iz slik je razvidno da gre za zmajčka ki je vodljiv samo z dvema vrvicama torej ga v vetru celega nagibaš

za začetek bi bilo potrebno D linijo ki naj bi bila vezana povsem na zadnji rob ločiti od linij A B C tako kot je to pri pravih padalih A B C linije so namreč nosilne vrvice D linija pa krmilna levo in desno polovico je potrebno popolnoma uskladiti sicer se padalo vrti v krogu

torej izdelati moraš neko konstrukcijo najbolje kaj podobnega kot je na sliki jo obesit na A B C linije teža "vozička" mora popolno ustrezati padalu to pomeni da če bi vse skupaj spustil iz neke višine se mora padalo enakomerno napeti in z pametno hitrostjo padati proti zemlji

krmiljenje: levo in desno se padalo krmili tako da del linije D ki ga potegnemo proti dol naredi neke vrste ušesa torej če potegnemo levo polovico bo padalo zavilo levo
dviganje take naprave dosežemo navadno z kontrolo gasa padalo se pelje v nuli pri cca pol gasa pri polnem se pa vspenja brez pada če želimo padanje pospešiti se potegne obe vrvice linije D kar ga tudi ustavi pri horizontalnem letu

to je v osnovi (težko opisujem ) upam da ti je kaj jasno
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Stara sablja
 
Prispevkov: 1522
Pridružen: 06.03.2003, 18:18
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a MC GAYVER » 27.05.2004, 08:32

med mojim pisanjem je slovflay dal gor nekaj slikc in podatkov ki ti lahko koristijo kot izhodišče je pa vsako padalo posebej potrebno umerit (teža moč motorja) ker so zelo občutljiva padala namreč
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Stara sablja
 
Prispevkov: 1522
Pridružen: 06.03.2003, 18:18
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a AndrejG » 27.05.2004, 09:44

@ ultralajt

Hvala za te dobre slike. Bom jaz tudi naredil voziček v tem stilu. Hitrost pa me sploh ne moti, bolj je počasno, bolj bom srečen :wink:

@ MC GAYVER

Točno to bom nareril. Najprej grem probat če dam gor kakšno uteč , če to sploh leti.

Po testu z utežmi se ponovno javim.
LP, Andrej
Uporabniški avatar
AndrejG
----------------------------
----------------------------
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 06.06.2003, 12:52
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a AndrejG » 27.05.2004, 10:51

Prvi poiskusi z obteženim padalom. Ko ga spustim se lepo odpre, kendar pada zelo strmo proti tlom, nekje na pamet rečeno pada pod kotom ca. 70°.
Mislim, da je to zelo odvisno kako so nastavljene vrvice.

Na prvi sliki je trenutno stanje vrvic, druga slika pa prikazuje kako bi naredil jaz.

Če moja teorija ni pravilna me poučite!
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
LP, Andrej
Uporabniški avatar
AndrejG
----------------------------
----------------------------
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 06.06.2003, 12:52
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a ultralajt » 27.05.2004, 11:24

Pri vsaki nastavitvi novega vpadnega kota padala, daj potem preizkusi še z različno velikimi obtežitvami. Se zna zgoditi da bo pri nekem vpadnem kotu padalo lepše letelo z večjo obtežitvijo, ker bo imelo večjo hitrost in bo zaradi tega imelo bolj lepo obliko (bo noter v krilu večji nadtlak)

Se mi kar smiliš ker si si zadal tole nalogo, ampak morda je pa vseeno zanimivo preizkušati in iskati rešitve...pravzaprav zelo zanimivo in poučno zapravljanje prostega časa.. ha, ha!

Pa še eno moje mnenje kako bi se jaz lotil zadeve:
- predpostavil bi, da je finesa tega padala nekje 4
- narisal bi na papir trikotnik, ki bi ponazarjal ta kot.
- potem bi predpostavil, da ima padalo pri tem režimu letenja vpadni kot krila kake 4-5° in na črto drsnega kota narisal tetivo profila zasukano navzgor za ta kot.
- potem bi na prvi četrtini te tetive potegnil dol vertikalno črto. Tu bi predpostavljal da deluje vzgon, torej mora na tej liniji spodaj delovati obtežitev (masa tricikla z motorjem)
- sedaj bi v točko spodaj (lokacija vpetja tricikla) potegnil vse linije A, B, C... in potem podobno naredil na tvojem padalu.
TO BI BILO IZHODIŠČE.
Če bi padalo "parašutiralo" (bolj ali manj v vodoravnem položaju, a strmo padalo dol, bi skrajšal prednje vrvice, če bi pa zelo strmo pikiralo dol na nos, bi pa podaljšal prednje vrvice (seveda tudi ustrezno "prikrojil vse ostale")

Pri krajšanju vrvic bodi pazljiv in delaj po malih korakih! En vozel na vrvici vzame veliko več vrvice kot si lahko predstavljaš!

LP Mitja. In veliko uspeha!
Uporabniški avatar
ultralajt
Forumski veteran
 
Prispevkov: 913
Pridružen: 07.04.2004, 16:35

OdgovorNapisal/-a MC GAYVER » 27.05.2004, 11:27

prav razmišljaš trim ki si ga narisal na sliki dve je veliko boljši za pogon z motorjem kajti ko ti dodaš gas se padalo nagne v lego ki je na sliki 1 in se zaradi vpadnega kota dviga

ampak zadnjo D linijo boš moral dati na komando za zavijanje hitrost padanja pa defineraš z obtežbo sam bi uporabil kar plastenko z vodo in z poiskusi prišel do tiste obtežbe padala ko je le to še napeto (ne sme frfotati)

lp
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Stara sablja
 
Prispevkov: 1522
Pridružen: 06.03.2003, 18:18
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a AndrejG » 27.05.2004, 11:55

@ MC GAYVER

Prve poiskuse sem naredil s 1L plastenko :wink:, ker tak ni bilo nič drugega na vidiku.
Ko bo čas se grem igrat z vrvicami in ponovno vse skupaj metat z balkona :D
LP, Andrej
Uporabniški avatar
AndrejG
----------------------------
----------------------------
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 06.06.2003, 12:52
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Robi » 27.05.2004, 14:27

Andrej, če ti lahko kaj pomaga tudi podatek od "ta pravih" jadralnih padal. V časih mojega letenja z jadralnim padalom smo se dejci s cca 75 kg prevažali na rjuhah od 27 - 29 m2. Mogoče ti bo to lahko služilo za izhodišče pri iskanju obremenitve za tvoje padalo.

Robi
Uporabniški avatar
Robi
Forumski veteran
 
Prispevkov: 521
Pridružen: 15.08.2003, 10:58
Kraj: Idrija

OdgovorNapisal/-a Icoman » 27.05.2004, 14:40

Mogoče ve kdo kje bi se dalo dobiti samolepilni dacron za popravilo padala
ene dve celice sta mi šle v franže in zdaj ni več profila na sredini pa bi ga rad popravil če ima kdo kak trakec 5 X 50 cm
Sem ga probal šivat na mašino pa ne gre.
Vem da je učasih to imel gospod Breceljnik pri Fun Fly-u zdaj pa ni več
te firme na Vodnikovi.

Tudi če ima kdo kak predlog bo ok.
Uporabniški avatar
Icoman
Član
 
Prispevkov: 93
Pridružen: 21.02.2004, 11:03
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a AndrejG » 27.05.2004, 15:37

@Robi

Če nekako upoštevam tvoje številke, lahko jaz gor obesim nekje 2,14kg. Najprej treba nabavit še pogon in naredit pač neko podvozje za testiranje.
LP, Andrej
Uporabniški avatar
AndrejG
----------------------------
----------------------------
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 06.06.2003, 12:52
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Robi » 27.05.2004, 21:42

Nisem čisto prepričan, če gre to kar tako na lahko. Verjetno ti bo o tem dosti več znal svetovati Ultralajt, ki, vsaj po njegovem pageju sodeč, obvada teorijo za "ta pravo" avijacijo in tudi za modelarstvo.

Robi
Uporabniški avatar
Robi
Forumski veteran
 
Prispevkov: 521
Pridružen: 15.08.2003, 10:58
Kraj: Idrija


Vrni se na Splošno..

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov

cron