Matjaž,
verjamem, da ti je najlažje če ti mi, ki malo vemo o teh materijalih poslikamo in spišemo, kako je se dela z njimi. Moram pa priznati, da me čas tako omejuje, da si pisarij in podobno enostavno ne morem privoščiti, če želim poleg še kaj narediti.
Predlagam ti, da si resnično sprintaš in prebereš članke z R&G-jeve strani. Članki so v dveh jezikih, angleščini in nemščini. Vse je nazorno razloženo v slikah in skicah. Bolj podrobne razlage kako je s temi materijali ne boš našel nikjer. Tudi mi ti nikoli ne bomo tako podrobno razložili.
Tole je link do R&G strani. Nato klikni na angleško zastavico in prišel boš do
R&G Composite Handbook, Edition 8
http://www.r-g.de
Tukaj je resnično razloženo prav vse, kar moraš vedeti. Se moraš pa tudi tukaj zavedati, da je zadeva podobna kot letenje. V teoriji ti je kmalu vse jasno. Samo praksa je pa praksa. Več ko boš s tem delal, bolje bo šlo. Ne pričakuj, da bo prvi izdelek OK.
To knjigo
R&G Composite Handbook, Edition 8 se da tudi kupiti. Malo poglej po modelarskih trgovinah čez mejo.
Me je pa Mitja spomnil na PREPREG in podobno. Predvsem me je spomnil, kje se ga največ uporablja.
Naj vam povem kdo je resničen uporabnik najsodobnejših tehnologij in materialov. Ne mislite si, da je to NASA ali ekipe Formule 1. So veliki uporabniki, vendar ne morem reči da so tudi razikovalci. Resnični uporabniki in raziskovalci so, kot je rekel MITJA ljudje iz navtike. V zadnjem desetletju so prav oni potisnile meje nemogočega daleč naprej. In se to. To niso neke velike ladjedelnice ali tovarne. To so čisto navadni ljudje, kot mi. Ponavado je še tako, da nimajo nobene zaposlitve. Delajo čisto sami v domačiha delavnicah.
Tole si poglejte. Jadralce na MINI-jih. Ljudje, ki jih spoštuje ves svet.
http://www.xs4all.nl/~blvrd/
Včasih so čez Atlandik dirkale smo samogradnje. Zdaj je že precej narejenik kitov, vedar zmagujejo še vedno samogradnja. Pa se to. Zakaj so prav oni tisti ki potiskajo meje mogočega napraj. Zaradi pravil. Vse kar je omejitev je nekakšen navidezni zaboj v katrega mora iti jadrnica. Vse ostalo je prepuščeno domišliji vpletenih ljudi.
Imamo pa tudi slovenska predstavnika. To sta Andarž Mihelin in Kristian Hanjšek. Tole je njihova starn.
http://www.4ocean.si/
Mislim, da vam to kako so poimenivali svojo delavnico pove vse
4ocean Skunk Works . Vsaj tisti, ki veste kdo skrbi za letalski napredek bi oddelek Skunk Works morali poznati.
Če koga zadeva zelo zanima lahko gremo pogledat.
Sem skoraj pozabil dodati še tole:
http://www.therace.org/
Tole se pa grejo tisti, ki v svojem življenju ne poznajo ovir in omejitev. Pravila so zelo enostavan. Brez omejetive.
Štar prve dirke sem si šel pogledat v živo. Tudi tak "lojzek", kot sem sam sem bil dobrodošel. To so resnično čudoviti ljudje.
lp, rok