CNC-homemade

Vse o modelih letal : nastavitve, barvanje, izkušnje, izboljšave, pomoč ...

Moderator: blisk

CNC-homemade

OdgovorNapisal/-a luigidon » 13.05.2004, 22:46

zivjo!
Prejle sem zopet gledal temo od Kroka o rezanju krila. Potem pa sem zasel na strani o doma narejenih CNC rezalcih stiroporja...Kakor sem gledal zadeva sploh ni tako zakomplicirana, kot bi na prvi pogled izgledala. Pa me zanima ali je kdo kaj podobnega ze naredil doma?

Namrec jaz razmisljam, da bi si nekaj podobnega naredil. Elektro in računalništvo me ne skrbi, bolj me skrbi strojna izvedba...Je kdo pripravljen sodelovat pri izdelavi?

lp
matjaz
-------------------------------------------------------
Uspeh je za drzne....
Uporabniški avatar
luigidon
Forumski veteran
 
Prispevkov: 558
Pridružen: 13.01.2004, 20:14
Kraj: Domžale - Vir

OdgovorNapisal/-a Slowfly » 13.05.2004, 23:17

Ravnokar delam na tem. CNC rezalnik stiropora in CNC rezkar - skoraj česarkoli.
Za rezalnik stiropora je mehanika lahko zelo enostavna . Iz delov , ki jih kupiš recimo v Merkurju.


lp Slowfly
Uporabniški avatar
Slowfly
Naš človek :)
 
Prispevkov: 339
Pridružen: 09.06.2003, 01:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a luigidon » 13.05.2004, 23:23

No saj to mi je vsec pri tem, da je narejena povsen enostavno..Naredi se le en krmilnik motorjev, program se dobi na internetu in stvar naj bi delala...

lp
matjaz
-------------------------------------------------------
Uspeh je za drzne....
Uporabniški avatar
luigidon
Forumski veteran
 
Prispevkov: 558
Pridružen: 13.01.2004, 20:14
Kraj: Domžale - Vir

OdgovorNapisal/-a Slowfly » 13.05.2004, 23:25

In stvar potem DELA !
Uporabniški avatar
Slowfly
Naš človek :)
 
Prispevkov: 339
Pridružen: 09.06.2003, 01:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Lupek » 13.05.2004, 23:28

Slowfly: Ali si že zračunal koliko te bo elektronika vse skupaj stala za rezalnik stiroporja. Sam sem se namreč že zanimal za izdelavo stroja, vendar so me električarji prestrašili, češ da elektronika dosti stane.

Lp: Luka
Kdor vpraša je butelj za pet minut, kdor pa ne vpraša ostane butelj za vedno.
Uporabniški avatar
Lupek
Naš človek :)
 
Prispevkov: 340
Pridružen: 17.08.2003, 21:16
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a Slowfly » 13.05.2004, 23:45

Elektronika cca 10 -12 K SIT , mehanika pa nekaj malega več (najdražja so vodila), koračni motorčki so zastonj - iz 5 1/4 floppy-jev :D , softver pa je iz Net-a.
Uporabniški avatar
Slowfly
Naš človek :)
 
Prispevkov: 339
Pridružen: 09.06.2003, 01:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a luigidon » 13.05.2004, 23:46

Pomojem, da taksna stvar ne mora biti prav zelo draga...najdrazji element bi bil pomojem koracni motorcek...vse ostalo pa ni videt veliko...za vsak motor sem videl, da je en cip, ki verjetno ni veliko denarja, vse ostalo je pa malo...morda se pa motim...

lp
matjaz
-------------------------------------------------------
Uspeh je za drzne....
Uporabniški avatar
luigidon
Forumski veteran
 
Prispevkov: 558
Pridružen: 13.01.2004, 20:14
Kraj: Domžale - Vir

OdgovorNapisal/-a Lupek » 14.05.2004, 01:13

Joooj ko bi jaz to prej vedel. Pozimi sem spraševal po Elektonovem forumu in mislim da sem dobil informacijo okoli 30-50k. Ne spomnim se več koliko natančno je bilo, vem pa da se mi je zdelo zelo drago.

Slowfly: Če prav vem so 5 1/4 flopiji tisti za tavelike diskete ane? Za približno koliko velik rezalnik pa so primerni?

Lp: Luka
Kdor vpraša je butelj za pet minut, kdor pa ne vpraša ostane butelj za vedno.
Uporabniški avatar
Lupek
Naš človek :)
 
Prispevkov: 340
Pridružen: 17.08.2003, 21:16
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a ultralajt » 14.05.2004, 08:30

Mene tudi zanima tak stroj, ampak se bojim, da se zadeve močno zakomplicirajo pri rezanju stiropornega krila trapezne oblike in z dvema različnima profiloma, zaradi sledečih problemov, ki jih je treba rešiti:

- ker ima mašina najbrž (zaradi enostavne mehanske izvedbe) fiksno nastavljeno razdaljo med levim in desnim vodilom cekas žice, mi pa bomo rezali daljša ali krajša krila, je treba nekako softwersko razrešiti da bosta levo in desno vodilo rezalne žice potovala po neki drugi poti, kakor pa sta obliki korenskega in zaključnega aeroprofila na konkretnem kosu!

Glej skico!

Vsaka stran stroja mora imeti lasten od nasprotnega konca samostojen pogon v dveh oseh (X in Y) vendar mora softwer znati poganjati oba tako, da se profil odreže natanko takšen kot si želimo.

Če dobro pogledamo skico, vidimo, da sta poti po katerih je treba voditi vodilo rezalne žice popolnoma drugačne od obilke profila na enem ali drugem koncu krila. Ker bomo verjetno definirali profil na začetku in koncu krila, bo moral seveda računalnik poskrbeti za izračun pravilne trajektorije levega in desnega koračnega pogona, ter ju seveda še uskladiti, da bosta obšla konturo profila enakomerno.

Mislim da je to kar precejšen miselni zalogaj za izdelovalca stroja, še bolj pa tistega ki se bo lotil izdelave ustreznega programa za stroj.

Seveda pa vse to odpade, če bi se na stroju rezala samo pravokotna krila, ali pa trapezna krila, kjer bi ena stran žice šla po konturi profila, druga stran pa bi bila vpeta v eni fiksni točki.

LP Mitja
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
ultralajt
Forumski veteran
 
Prispevkov: 913
Pridružen: 07.04.2004, 16:35

OdgovorNapisal/-a Mr.Bostjan » 14.05.2004, 08:32

Živjo!

Tudi sam imam podobne želje/načrte in upam da jih bom nekega dne tudi uspel realizirati. Sprva sem imel v planu predvsem CNC rezkar, s pomočjo katerega bi si lahko izrezkal sestavne dele modela, pred parimi dnevi pa je padla še ideja o izdelavi relaznika stiropora. Slednjega bi sam imel predvsem za izdelavo sestavnih delov trupa in podobnih reči, kjer je praviloma treba malo več eksperimentiranja, da ti zadeva rata tako kot si si zamislil. Pri krilih je po moje drugače (podaš profil krila v korenu in na konici, zvitje in željeno razpetino, pa je stvar definirana), zato strošek ni tako velik, če jh daš odrezati nekomu, ki se s tem komercialno ukvarja. Sicer sem pa sam pristaš klasične gradnje, ki mi je precej bolj v užitek in bi torej bolj rabil en dober rezkar. :wink:

No, pa da ne bom samo nakladal ... v želji, da bi si nekega dne izdelal lastno CNC mašino, sem si letos na faksu pri enem izmed predmetov za seminar izbral nalogo "krmiljneje koračnih motorjev".
Uporabil sem kar koračne motorje iz 5,2" disketnih enot, ki so za nabiranje prvih izkušenj kar primerni za izdelavo kakšne bolj resne mašine pa ne (po moje)! Sam imam doma še dva motorja iz HP laserskih printerjev ki sta precej močnejša (se zelo občuti pri vrtenju rotorja z roko), vendar pa nimam na voljo praktično nobenih podatkov. Vem le, da gre za bipolarna koračna motorja ter, da se napajalna napetost giblje okoli 30V. Zelo fini koračni motorji se dobijo v kakšnih starih matričnih tiskalnikih A3 formata in ploterjih, ki se vsaj na prvi pogled (sodeč po velikosti) zdijo precej močni. Ti iz matricnih tiskalnikov se napajajo samo s 6V (enega ima kolega), zato malce dvomim, da so zmogljivejši od mojih dveh iz laserksih printerjev, čeprav so skoraj še enkrat večji.

No, če se vrnem k svojemu seminarju ... za krmiljenje motorja sem uporabil program izdelan v C++ Builderju, ki ga je izdelal eden izmed mojih predhodnoikov, in ga ustrezno nadgradil, tako da omogoča krmiljenje treh osi. Od tega sta dve osi med sabo linearno interpolirani, tretja os pa je ločena in predvsem namenjena primiku oziroma odmiku orodja. program omogoča le premika v absolutnih in relativnih koordinatah katerih velkost vnesemo v "upravljalno konzolo". Za resno CNC mašino bi seveda potreboival takšnega, ki bi bil sposoben brati "plot file" G-kodo ali kak drug podoben format.

Sprva sem nameraval uporabiti za krmiljnje motorjev kar elektroniko iz disketarjev, a mi je uspelo skuriti vse tri zaradi zamenjave 5V in 12V napajanja. Zato sem bilj primoran izdelati lasten krmilnik, ki je nadvse preprost. Sprogramiral sem mikrokontroler, ki vlak pulzov preklaplja med posameznimi navitji motorja, ter dodal čip ULN 2003, ki ustrezno ojača izhod iz mikrokontrolerja. Krmiljenje pa poteka tako, da mi PC preko paralenega porta pošilja pulze katerih frekvenca določa hitrost motorja.

Sicer drži, da se dajo dobiti ustezni čipi za krmiljneje koračnih motorjev, vendar pa sam čip še ni dovolj ... kvečjemu če boste motor samo gledali, kako se vrti. :D Za idelavo kakšne bolj resne naprave bo treba izdelati precej bolj zahtevno elektroniko, ki bo sposobna ustrezno velikih moči, ki jih določen sistem zahteva.

Sicer pa pobuda velja ...

V mojem primeru je trenutno največji problem pomanjkanje časa in pa dejstvo da sem perfekcionist ... če se ze nečesa lotim, to naredim dobro ali pa sloh ne. To pa pomeni, da mi bo zadeva vzela precej časa in verjetno tudi ne bo poceni ko/če se jo bom enkrat lotil.

Ok, konec spisa ... :wink:
Lep podzrav,
Boštjan Perdan
DMA Modra ptica
Uporabniški avatar
Mr.Bostjan
Član
 
Prispevkov: 99
Pridružen: 18.04.2004, 22:42
Kraj: Šenčur

OdgovorNapisal/-a luigidon » 14.05.2004, 09:10

Za kakšno resno stvar bi bilo potrebno zaogotovo več denarja, pa tudi več znanja. Ampak za eno osnovno mašino, ki bi znala odrezati razne profile krila pa mislim, da ni tako hud problem. Sam sem gledal nekje na internetu, zdele ne vem tocno, ker imam doma shranjeno povezavo. Jo bom popoldne prilepil. V glavnem tam je ves potek naslikan in opisan, je tudi prikazano vezje za krmiljenje motorjev, ter tudi program sem nekje našel.

Drugače pa mislim, da program za določanje XY koordinat ne bi bilo tako tezko napisat, glede na to, da ploterje poznamo ze doooolgo časa. V tem primeru gre za podobno stvar.

Sem pa razmisljal, ce bi se dalo naredit taksen rezalnik, ki bo znal 3D rezat. Torej, da postavimo ploščo stiropora in on odreže(stopi) vse kar ne potrebujemo. Tako, da nam na koncu ne ostane nič ostanka ampak le krilo.

To je pa verjetno precej težja varjanta, ker ne samo da bo potrebno krmiliti stvar, pac pa bi bili pomojem tudi problemi z ravno rezom, pa koliko stiropora požre itd....

Nekako sem razmisljal v tej smeri, kot to počne laser. Posebno 3D laserji, ki znajo recimo izrezat kip.

Tam se pa stvari že zelo zakomplicirajo.

Drugače pa bi bil jaz zato, da se nas nekaj skupaj najde, vsak svoje znanje in ideje vrže, potem pa skupaj naredimo nekaj. Prvič več glav več ve, drugič če bo vsak naredil svoj stroj bomo dobili cenejši materila na količino:)) Pa še kakšni razlogi bi se našli:)))


lp
matjaz
-------------------------------------------------------
Uspeh je za drzne....
Uporabniški avatar
luigidon
Forumski veteran
 
Prispevkov: 558
Pridružen: 13.01.2004, 20:14
Kraj: Domžale - Vir

OdgovorNapisal/-a ultralajt » 14.05.2004, 10:39

Torej, da postavimo ploščo stiropora in on odreže(stopi) vse kar ne potrebujemo.


Ne mi zameriti, ampak ima občutek, da nisi glih veliko rezal stiroporja dosedaj.
Ko vroča žica topi stiropor, se ustvarja kar veliko za zdravje škodljivega plina ki ga ni najbolje vdihavati, pa tudi ves stiropor se ne pretvori v plin, nekaj ga ostane v obliki "trše" skorje in raznih "ocvirkov", nekaj pa skoraj v tekočem stanju obvisi na žici in se "cmari".
Če bi hotel odžgati ves odvečen stiropor, bi porabil preveč časa za izdelek, ustvaril bi ogromno dima, pa še veliko elektrike bi šlo za gretje žice.

Kar se pa razreza z laserjem tiče (če bi kdo pomislil na to varianto), pa s stiroporjem ne gre, saj se v trenutku ko laserski žarek zadene v stiropor, sicer lepo in na ozko zareže, vendar pa se v notranjosti striropora potem rez razširi v precejšnjo votlino, ker se zaradi izolacijskih lastnosti stiroporja toplota nima kam odvajati in se stiroipor notri kar topi in je rez "nikakav". Mogoče bi šlo za rezanje elementov iz tankih plošč deprona, a za kaj debelega pa ne gre.

Ne razumite me napak, češ da čem sedaj kar popljuvati vse vaše ideje, ampak hočem le da čas in energijo usmerite v otipljive zadeve, da nebi izgubljali zagona na variantah ki se dokazano ne obnesejo.

Sam imam lastno razrezovalno napravo, ki sem jo sestavil nahitro, kakor so mi pač razni "štiklci" prišli pod roke, tako da me je jo kar sram komu pokazati, vendar pa je njeno delovanje zelo domiselno in enostavno, ter ŠE NE VIDENO NIKJER NA INTERNETU!

Naprava ni gnana računalniško, ampak je še vedno treba narediti šablone, ampak pogon žice pa je motoriziran in tako narejen da je možna izdelava velikih serij kril in to brez potrebe po kakem pomočniku, ter skrbjo da bo z izdelkom kaj narobe.

Mogoče bom objavil kako sliko ali pa skico, kjer bo prikazan princip delovanja. Ne, ni "feather cut sistem!"...moj je bolj zanesljiv in robusten.

LP Mitja
Uporabniški avatar
ultralajt
Forumski veteran
 
Prispevkov: 913
Pridružen: 07.04.2004, 16:35

OdgovorNapisal/-a luigidon » 14.05.2004, 11:17

Ja res je, da s stiroporjem nisem se veliko delal, ampak se mi zdi prav, da to poves, ker clovek pac ne pomisli takoj an vse moznosti. Stiropor je po eni strani zelo zahteven za obdelavo, ampak ko pa enkrat obvladas pa lahko naredis kar zelis.

Drugace pa sem nasel sedaj povezavo za CNC rezalnik:

http://www.8linx.com/cnc/


Bi pa res rad videl še kakšno možno rešitev za rezanje:)))

lp
matjaz
-------------------------------------------------------
Uspeh je za drzne....
Uporabniški avatar
luigidon
Forumski veteran
 
Prispevkov: 558
Pridružen: 13.01.2004, 20:14
Kraj: Domžale - Vir

OdgovorNapisal/-a Mr.Bostjan » 14.05.2004, 11:26

Živjo!

Da bi se na lastno pest lotili 3 in več osnega sistema (ti rezkarji, ki jih poznamo, so 2,5D) je čista utopija vsaj kar se hobi aplikacij tiče. V industriji pa imajo te stvari že naštudirane in ti jih bodo z veseljem prodali ... za ustrezen denar, seveda. Podobna je štorija z laserjem ... stvar je pregrešno draga in za povrh še potratna z energijo.

Torej jaz sem za en preprost a solidno narejen 2,5D rezkar, mogoče kasneje tudi 3D s pomočjo katerega bi izdelali 3D kos po ravninah, nato bi ga pa sfiniširali na roko ...

Sicer pa podpiram idejo, da se interesenti zberemo skupaj in med sabo delimo ideje. Tudi "nekonvencionalne" ideje (Matjaž) so dobrodošle, ker je dobro, de človek ne razmišlja preveč na ozko ... to je tudi eno izmed bistev timskega dela, ki je dandanes tako moderno.
Lep podzrav,
Boštjan Perdan
DMA Modra ptica
Uporabniški avatar
Mr.Bostjan
Član
 
Prispevkov: 99
Pridružen: 18.04.2004, 22:42
Kraj: Šenčur

OdgovorNapisal/-a Slowfly » 14.05.2004, 12:44

Mitja pravilno razmišljaš kar se tiče konstrukcije rezalnika. V bistvu sta to dva neodvisna ploterja . ki lahko režeta kakršenkili profil , vzporeden , trapezen ,washout......Če je temperatura rezalne žice pravilna , žica potuje po "zraku" , ker je ves material okoli nje že raztopljen. Koračni motorčki pa morajo biti toliko močni , da celo konstrukcijo premikajo brez težav(na prazno).Kar se tiče napajanja koračnih motorjev 5V -ni komot šibajo tudi na 30V , le omejitev toka jim moraš zagotoviti.
Bom ob priliki zbral vse "znanje" (elektronika , mehanika ...)in ga tukaj objavil.


lp Slowfly
Uporabniški avatar
Slowfly
Naš človek :)
 
Prispevkov: 339
Pridružen: 09.06.2003, 01:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ultralajt » 14.05.2004, 12:51

Naj povem da sem 14 let delal v "stiropor fabriki", med drugim tudi v razvoju, pa tudi udeležen sem bil pri izdelavi CNC stroja za rezanje stiroporja z vročo žico, naredil prenosni stroj za rezanje stiroporja na gradbišču (v Rusiji), tako da precej dobro poznam težave in neugodnosti, ki jih je pri obdelavi stiroporja potrebno obvladati.
Pri rezkanju stiroporja pa prikaja do veliko prašnih delcev stiroporja, ki se zaradi statične naelektritve dobesedno primejo vsega, tako da je prostor kjer stroj stoji videti kot v kakem mlinu za moko.

Po moje je še najboljša varianta obdelave stiroporja za krilo s koračnimi motorji vodena vroča žica ki se zažira skozi stiropor in nam odreže tapravo konturo. Glede na razmeroma visoko hitrost rezanja (0,5 do 3 cm/sec..odvisno od gostote in tipa stiroporja, ter napetosti žice) je lahko krilo izrezano va cca pol minute !!

LP Mitja
Uporabniški avatar
ultralajt
Forumski veteran
 
Prispevkov: 913
Pridružen: 07.04.2004, 16:35

OdgovorNapisal/-a luigidon » 14.05.2004, 12:55

Če stroj sam reže krilo mi je vseeno tud če morm pol ure počakat, da je narejen :D
-------------------------------------------------------
Uspeh je za drzne....
Uporabniški avatar
luigidon
Forumski veteran
 
Prispevkov: 558
Pridružen: 13.01.2004, 20:14
Kraj: Domžale - Vir

OdgovorNapisal/-a mrgigi » 14.05.2004, 12:56

:o
Marsikdo je zazmišljal o cnc rezalnikih in ob toliko informacijah na spletu je verjetno mala malca. Sam bi imel tako ki bi bila dolga 2.5 metra :shock: (rezanje surf sredic), širina pa kolikor gledam na netu se nastavlja saj križa med seboj nista povezana in zahtevno preračunavanje odpade. Razen z žico seveda. Če bi znala ¨klesati¨ še 3d iz bloka pa :lol: :P
Ali menite da bi bilo možno, zbrati se interesenti skupaj in sestaviti eno ultimate cnc cuterco? Skupaj je znanja in volje pomojem več kot dovolj. :wink:
cau Grega
Uporabniški avatar
mrgigi
Član
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 05.04.2003, 13:14
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Kroko » 14.05.2004, 13:13

Tudi jaz sem že zagrizel v cnc. Naredil sem elektroniko in software in zadela mi je lepo vrtela motorčke od printerjev, flopijev, kopircev...

Ko pa sem naredil preprostega polža (navojna palica z matico) so vsi motorji odpovedali, saj ni bilo dovolj moči. Treba je vedeti, da koračni motor niti elektronika nimata pojma, v katerem položaju je motor. Enostavno ni povratne informacije kot je to pri servo motorjih. Če ti motor preskoči korak zaradi obremenitve ni druge, kot vse zopet postaviti v ničelni položaj, ki je definiran s stikali.

Skratka - posamezni elementi so mi lepo delali, ko pa sem vse skupaj sestavil so se zaceli problemi. Kupljeni elementi so predragi, stružnice in rezkarja, da bi vse naredil sam pa nimam. Zato sem obupal. :cry:

lp Andrej
Uporabniški avatar
Kroko
Naš človek :)
 
Prispevkov: 359
Pridružen: 01.04.2004, 19:06
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a mark8o7 » 14.05.2004, 13:28

a pa mislite, da naredite toliko kril oz drugih stvari iz stiropora, da se to splača naredit :?: ker taka naprava zavzame tud nekaj prostora

lp
mark8o7
Član
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 24.05.2003, 21:04
Kraj: Gorenjska

Naslednja

Vrni se na Splošno..

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov

cron